Czym są komórki CD34+?
Bazą doświadczeń są komórki hematopoetyczne szpiku CD34+. Szczególną rolę pełnią one w transplantologii. - W organizmie człowieka znajdują się w trzech miejscach: w krwi obwodowej, w szpiku kostnym i w krwi pępowinowej u noworodków i u płodu. Dzięki komórkom CD34+ powstają wszystkie pozostałe komórki krwi obwodowej takie jak erytrocyty. W transplantologii wykorzystywane są jako "marker" - tłumaczą goście "Eureki".
Im wyższy jest procent komórek CD34+ w materiale przeszczepowym tym większa szansa, że przeszczep się przyjmie. - Według nowych badań, te komórki mogą być również wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, która nie dotyczy układu krwiotwórczego tylko na przykład w regeneracji komórek serca - wskazują rozmówczynie Artura Wolskiego. W ćwiczeniach studenci wykorzystują komórki z własnej krwi obwodowej.
Pionierskie badania polskich studentów
Badania zostały skierowane na te konkretne komórki ponieważ wciąż są one mało poznane w kontekście warunków występujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (mikro-grawitacja i promieniowanie kosmiczne). - Nie wiemy do końca, jaki wpływ na organizm astronauty ma długotrwałe przebywanie w takich warunkach - usłyszał Artur Wolski. To o tyle istotne, że dotychczas nikt inny nie opublikował konkretnych wyników w tym zakresie.
Choć badania podstawowe nie zawsze znajdują zastosowanie w medycynie klinicznej, goście Programu 1 Polskiego Radia liczą, że przyczynią się do przyszłych terapii. - Liczymy, że nasz projekt zainteresuje też naukowców wyższej rangi. Może w przyszłości rzeczywiście przyczynimy się w jakiś sposób do rozwoju transplantologii - podsumowują.
W audycji również:
Co wiemy o biologii lasu?
Eksperci zajmujący się zawodowo i naukowo badaniem lasów opowiedzieli o badaniach związanych z biologią lasu.
Dowiedzieliśmy się jak długo żyją drzewa, jak oceniamy ich kondycję na podstawie analizy np. zamarłych gałęzi, dziupli, grzybów zasiedlających drzewa czy obecności np. owadów jak kozioróg dębosz. Eksperci wyjaśnili dlaczego kornika nazywamy inżynierem ekosystemów leśnych i czy w sytuacji równowagi biologicznej stanowi on zagrożenie dla lasów. Było też o tym jak las reaguje na zmiany klimatyczne.
Goście: prof. zw. dr hab. inż. Janusz Michał Sowa - dyrektor Instytutu Użytkowania Lasu i Techniki Leśnej oraz prof. dr hab. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: prof. zw. dr hab. inż. Janusz Michał Sowa (dyrektor Instytutu Użytkowania Lasu i Techniki Leśnej), prof. dr hab. Jacek Hilszczański (Instytut Badawczy Leśnictwa), Julia Karpierz i Anna Zielazek (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
Data emisji: 5.06.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg