Wojciech Faruga: Teatr Dramatyczny w Warszawie wychował wielu reżyserów

Data publikacji: 30.07.2024 09:15
Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 10:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Reżyser teatralny, dramaturg i scenograf Wojciech Faruga
Reżyser teatralny, dramaturg i scenograf Wojciech Faruga , Autor - PAP/Tytus Żmijewski
Wojciech Faruga jest reżyserem teatralnym, dramaturgiem i scenografem, dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy i, od listopada, nowym dyrektorem Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie. W audycji "Po drugiej stronie lustra" mówiliśmy o jego planach, pomysłach i wizji na to legendarne teatralne miejsce.
  • Wojciech Faruga studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
  • W czerwcu tego roku poinformowano, że Faruga został powołany na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Pięcioletnią kadencję rozpocznie 1 listopada tego roku. 
  • W porozumieniu z pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Dramatycznego zdecydowano jednak, że już od czerwca Faruga będzie pełnił funkcję konsultanta ds. programowych.

Wojciech Faruga - dyrektor podwójny

Wojciech Faruga póki co jest dyrektorem "podwójnym". Przygotowując się do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie, wciąż pełni obowiązki dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - W połowie sierpnia wracamy do prób - zdradza. 31 sierpnia odbędzie się bowiem ostatnia premiera za kadencji gościa Jedynki. To "ahat ilī. Siostra bogów" w reżyserii Anny Augustynowicz na podstawie prozy Olgi Tokarczuk. 


POSŁUCHAJ

34:27

Wojciech Faruga: Teatr Dramatyczny w Warszawie wychował ogromną ilość reżyserów (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Jaki plan na Teatr Dramatyczny ma Wojciech Faruga?

Na pięcioletnią kadencję dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka Faruga zostanie powołany 1 listopada br. Od czerwca zatrudniony jest jednak jako konsultant ds. programowych, aby przygotować repertuar na sezon 2024/2025. - Wiem, że nie jest to może najłatwiejszy moment w historii tej sceny, ale przychodzę, aby rozpoznać to, co było dobrego, skorzystać z tego i dołożyć coś od siebie - nie ukrywa. 

Dodaje, że próba polaryzowania dotychczasowej historii teatru i przeciwstawiania konserwatywnego stylu Tadeusza Słobodzianka progresywnym pomysłom Moniki Strzępki jest błędem. - Zapominamy, że jest to miejsce warszawskiego debiutu Krzysztofa Warlikowskiego. To miejsce jednego z dwóch pierwszych spektakli warszawskich Grzegorza Jarzyny (...). To miejsce wychowało ogromną ilość reżyserów - wskazuje rozmówca Martyny Podolskiej.

Między klasyką a współczesnością

Choć repertuar na najbliższy sezon wciąż nie jest ogłoszony, Wojciech Faruga zdradził kilka szczegółów na temat kierunku, który zostanie obrany. - Mniej będzie klasyki. Nie mówię oczywiście, że będzie to tylko literatura współczesna, ale raczej idziemy za duchem tej sceny. (...) Bardzo dużo rzeczy, które tam były, dotyczyło literatury XX wiecznej i myślę, że w tym kręgu będziemy - zdradza reżyser. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Wojciech Faruga 

Data emisji: 30.07.2024 r.  

Godzina emisji: 0.14

mg/wmkor

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.