Zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego
Naukowcy, wykorzystując zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego, przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych (m.in. do poszukiwania planet krążących wokół odległych gwiazd) i lepszego zrozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych. Odkrycia astronomów opisuje wiele publikacji, m.in. w prestiżowym czasopiśmie "Nature".
- Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jest to specyficzny rodzaj soczewkowania grawitacyjnego i rozwój tej dziedziny datuje się na koniec lat 70. i początek 80. ubiegłego wieku, gdy odkryto pierwsze przypadki soczewkowania grawitacyjnego. Samo zjawisko jest efektem wynikającym z ogólnej teorii względności, która przewiduje, że światło, przebiegając wokół pewnego obiektu obdarzonego pewną masą, ulega ugięciu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Udalski.
Krzywa Paczyńskiego
Wybitny naukowiec Bohdan Paczyński wynalazł sposób odkrywania planet we Wszechświecie. W 2005 roku był współodkrywcą planety OGLE-2005-BLG-390Lb. Jego imię nosi planetoida 11755 Paczyński. - Profesor Bogdan Paczyński to jeden z najwybitniejszych astrofizyków XX wieku na świecie, znakomity uczony. On odkurzył stare idee Einsteina à propos mikrocząsteczkowania grawitacyjnego i je opisał za pomocą współczesnej, nowoczesnej astrofizyki. Przewidział właśnie, jak będzie wyglądała ta zmienność, ta krzywa Paczyńskiego, i stąd ta nazwa. Jednocześnie widział bardzo ciekawe zastosowania astrofizyczne, m.in. do poszukiwania ciemnej materii - wyjaśnia gość Jedynki.
Program OGLE
Prof. Andrzej Udalski od 32 lat kieruje programem OGLE (Optyczny Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego), dzięki któremu udało się wykryć wiele planet pozasłonecznych i planet swobodnych, miliony gwiazd zmiennych, kosmiczne eksplozje i swobodne czarne dziury.
Projekt prowadzony przez prof. Udalskiego oraz komplementarne prace teoretyczne i intensywne obserwacje zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego zarządzane przez prof. Joachima Wambsganssa ustanowiły nowe standardy w badaniach nad planetami w innych układach gwiazdowych. Współpraca ta przyniosła również znaczne korzyści młodym naukowcom, umożliwiając licznym doktorantom i osobom po doktoracie udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców - Ludzie Nauki w paśmie "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Andrzej Udalski (UW)
Data emisji: 29.07.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor