Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać?

Data publikacji: 25.06.2024 16:35
Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 16:48
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W jaki sposób fale terahercowe mogą przydać się przy tankowaniu samochodu?
W jaki sposób fale terahercowe mogą przydać się przy tankowaniu samochodu?, Autor - f.t.Photographer/shutterstock
- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Knap. Badania nad "zapomnianym" przez wiele lat promieniowaniem terahercowym zostały docenione w ostatnim konkursie finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
  • Gościem programu "Eureka - Ludzie Nauki" jest jeden z laureatów prestiżowego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
  • Prof. Wojciech Knap na prace prowadzone w Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA 2 na Politechnice Warszawskiej otrzymał 30 milionów złotych.
  • Promieniowanie terahercowe może mieć zastosowanie m.in. do stworzenia nowej generacji telefonii komórkowej i WiFi, w systemach obrazowania, a także do wykrywania i monitorowania różnych obiektów, a nawet substancji chemicznych.

Czym jest promieniowanie terahercowe? - Jest to promieniowanie, które zmienia się w ciągu sekundy milion milionów razy. To są częstości znacznie większe od fal radiowych i znacznie większe od fal telefonii komórkowej - wyjaśnia prof. Wojciech Knap.

- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje. Szybkość przekazywania informacji to jest to, do czego aktualna technologia komunikacji dąży. Fale terahercowe są mało wykorzystywane i mało znane, bo mało znana jest technologia - dodaje ekspert.


POSŁUCHAJ

22:50

Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać? (Jedynka/Eureka)

 

Czy fale terahercowe mogą wejść do naszego życia?

Dlaczego fale terahercowe są rzadko wykorzystywane, mimo świetnych właściwości? - Niezwykle trudno było zrobić bardzo czułe, bardzo tanie detektory i źródła tego promieniowania. Tylko nowoczesny przemysł półprzewodnikowy i nanotechnologia pozwalają marzyć o tym, że fale terahercowe mogą wejść do naszego życia codziennego. Wcześniej były używane i znane, ale głównie w astronomii - tłumaczy prof. Wojciech Knap.

- Udało się nam rozwinąć technologię źródeł i detektorów terahercowych wykorzystujących technologię krzemową. Okazało się, że krzem, w którym nośniki są nie bardzo ruchliwe, też może osiągać bardzo wysokie częstości - kontynuuje.

Naukowcy opracowali już prototyp terahercowego skanera pocztowego, ale też współpracują z przemysłem spożywczym i kosmetycznym. Opracowali również technologię pozwalającą na wykrywanie wody w paliwach.

Zobacz także:

Audycja powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

Tytuł audycji: Ludzie Nauki / Eureka

Prowadził: 
Krzysztof Michalski

Gość: prof. Wojciech Knap

Data emisji: 24.06.2024 r. 

Godzina emisji: 19.29 

DS/wmkor

Na dwa głosy
Na dwa głosy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.