Układy dynamiczne i teoria ergodyczna
Badania naukowe prof. Kanigowskiego skupiają się wokół układów dynamicznych i teorii ergodycznej oraz interakcji tych dziedzin z teorią liczb, geometrią i teorią prawdopodobieństwa.
- Teoria ergodyczna jest to dziedzina matematyki zajmująca się badaniem stanu fizycznego danego układu poprzez wprowadzenie miary na układzie i próbę zbadania długoterminowego zachowania się tego układu - mówi na antenie radiowej Jedynki prof. Adam Kanigowski. - To jest język, który pozwala nam dogodnie sformułować zjawiska, które obserwujemy, w szczególności w układach dynamicznych, więc te dwie dziedziny (teoria ergodyczna i układy dynamiczne) są ze sobą ściśle połączone - wyjaśnia. - Układy dynamiczne mają swój początek na pewno w fizyce, w obserwowaniu zjawisk które zachodzą w naturze, w szczególności ten dział, którym ja się zajmuje, wywodzi się z astronomii i z zachowania się planet i orbit w układzie słonecznym jak i również w innych galaktykach - dodaje.
Prestiżowa nagroda dla prof. Adama Kanigowskiego
Prof. Adam Kanigowski, pracuje na Wydziale Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Matematyki University of Maryland w USA. Naukowiec otrzymał prestiżową nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. - Raz na cztery lata ma miejsce Europejski Kongres Matematyków, który w założeniu ma obejmować całą matematykę. Jednym z głównych wydarzeń Kongresu jest przydzielenie dziesięciu nagród Europejskiego Towarzystwa Matematycznego dla osób uprawiających matematykę, a ostatnio również zastosowania matematyki, ale to jest szeroka dziedzina, gdzie nagrody są przyznawane - podkreśla gość Jedynki.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Gość: prof. Adam Kanigowski
Data emisji: 1.08.2024 r.
Godzina emisji: 19.38
ans