Za nami noc Perseidów. Czym są i skąd najlepiej je obserwować?

Data publikacji: 12.08.2024 12:45
Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 10:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W najbliższym czasie będzie można obserwować szczyt aktywności Leonidów - najszybszych "spadających gwiazd"
W najbliższym czasie będzie można obserwować szczyt aktywności Leonidów - najszybszych "spadających gwiazd", Autor - Maciej Witkowski/REPORTER

POSŁUCHAJ

Przed nami Noc Perseidów. Czym są i skąd najlepiej je obserwować? (Lato z Radiem/Jedynka)

W nocy z poniedziałku na wtorek można było podziwiać prawdziwy gwiezdny spektakl. Za nami bowiem noc spadających gwiazd. To właśnie wtedy Perseidy osiągają największą aktywność. O tym wyjątkowym zjawisku w "Lecie z Radiem" opowiedział Karol Wójcicki. 
  • Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia.
  • Są one obserwowane od około 2000 lat, najwcześniejsze zaś informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu.
  • Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci - 10 sierpnia. 

Czym są Perseidy?

Perseidy, choć nazywane "spadającymi gwiazdami", są w istocie meteorami, czyli drobinami materii pochodzenia kometarnego. - Drobiny te są nie większe od ziarna piachu, ale lecą z ogromną prędkością. Wpadając do atmosfery, trą o jej górne warstwy, rozgrzewają się i wytworzona temperatura powoduje świecenie gazu na trasie przelotu tej drobiny - tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator wiedzy o astronomii, twórca fanpage'a "Z głową w gwiazdach".

W okolicach 12 - 13 sierpnia Ziemia przecina na swojej orbicie ścieżkę wędrówki pewnej komety. - Kometa ta powraca w okolice Słońca mniej więcej co 130 lat. Ostatni raz była w centrum Układu Słonecznego na początku lat 90. XX wieku, a powróci w 2126 roku. Z każdym przelotem pozostawia zapylony ślad - wskazuje Wójciki. Co interesujące, rok na Jowiszu trwa 12 lat i kiedy owa planeta przelatuje przez wspomniany strumień, przeciąga w naszą stronę więcej cząstek.


Fb/Z głową w gwiazdach

Gdzie najlepiej oglądać "spadające gwiazdy"?

Gość "Lata z Radiem" przypomina, że osoby, które chciałyby doświadczyć najwspanialszego spektaklu, powinny poszukać możliwie najciemniejszego nieba. - Choć meteory będą widoczne nad całą północną półkulą, to jednak zawsze ta noc faworyzuje osoby, które są z dala od świateł miejskich. Na najbliższe dwie noce poszukajcie państwo miejsca na jakiejś łące, polanie czy na pagórku - przypomina. 

Dobrze wziąć ze sobą koc, leżak, ubrać się cieplej i przeznaczyć na obserwację co najmniej godzinę lub dwie. 

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Patryk Michalski

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator wiedzy o astronomii, twórca fanpage'a "Z głową w gwiazdach")

Data emisji: 12.08.2024 r.

Godzina emisji: 9.37

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/wmkor

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.