Francuski pisarz i dramaturg Aleksander Dumas urodził się 24 lipca 1802 roku w Villers-Cotterêts, zmarł 5 grudnia 1870 roku w Dieppe. Był synem Thomasa Alexandre'a Dumasa, wnukiem markiza de la Pailleterie i czarnej niewolnicy, Cessette Dumas. Pozostawił po sobie ponad dwieście utworów, w tym m.in. powieść "Trzej muszkieterowie" (1844).
"On był królem recyklingu - każda z jego fabuł, większość jego anegdot to są rzeczy wyszarpnięte z jakiejś książki historycznej. Wszystko jest skądś zasłyszane, złapane, przetworzone. Wcale czasem nietrudno dojść do źródeł. Zresztą on ich specjalnie nie ukrywał. Miał współpracowników, całą fabrykę fabuł opowieści" - powiedział w archiwalnym wywiadzie dla Polskiego Radia Jan Gondowicz, krytyk, pisarz, tłumacz.
Kiedy w 1843 roku Dumas podpisał kontrakt na napisanie wielotomowego utworu pt. "Wrażenia z podróży po Paryżu" zamierzał zawrzeć w nim gawędy historyczne i archeologiczne, jednak wydawcy wskazali, że woleliby, by dzieło było powieścią przygodową, podobną do "Tajemnic Paryża" Eugène'a Sue.
Dumas, poszukując inspiracji, zapoznał się z różnymi tekstami o zdradzie i zemście, m.in. z treścią "Wspomnień wydobytych z archiwów paryskiej policji" Jacques'a Peucheta. W pracy nad tomem pomagał mu Auguste Maquet, historyk, który współpracował z nim wcześniej przy pisaniu "Trzech muszkieterów".
Czytaj także:
O czym jest powieść "Hrabia Monte Christo"?
Akcja utworu rozpoczyna się w końcu lutego 1815 roku w Marsylii.
19-letni marynarz Edmund Dantès ma zostać kapitanem okrętu handlowego "Faraon" i ożenić się z ukochaną Katalonką Mercedes. Zakochany w dziewczynie Fernand Mondego i targany zazdrością o awans buchalter okrętowy Danglars piszą donos, w którym oskarżają 19-latka o bonapartyzm. W rezultacie młodzieniec zostaje uwięziony w zamku d'If.
W więzieniu spędza 14 lat. Spotyka tam włoskiego księdza i uczonego, Farię. Ten przekazuje mu swoją rozległą wiedzę. Opowiada także o skarbie ukrytym na wysepce Monte Christo. Po śmierci Farii Dantèsowi udaje się uciec z więzienia. Mężczyzna odnajduje skarb i - jako bajecznie bogaty hrabia Monte Christo - planuje zemstę na donosicielach.
Czytaj także:
Nowa ekranizacja obecnie w kinach
"Hrabia Monte Christo" został pierwotnie opublikowany w odcinkach w piśmie "Journal des Débats" na przełomie lat 1844-1845. Rok później wydawnictwo Siècle wydało powieść w formie książkowej. Pierwszy przekład polski dzieła powstał już w 1846 roku.
Historia niesłusznie skazanego Dantèsa, który ucieka z więzienia, by się zemścić na sprawcach swojego nieszczęścia, należy do najbardziej popularnych powieści, które są adaptowane: nakręcono blisko 30 filmów fabularnych i co najmniej 10 seriali inspirowanych powieścią.
Obecnie na ekranach polskich kin można oglądać kolejną ekranizację - francuski film "Hrabia Monte Christo" w reżyserii i według scenariusza duetu Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte z aktorem Pierre'em Nineyem w roli tytułowej.
HRABIA MONTE CHRISTO | Oficjalny zwiastun | Kino Świat Źródło: KinoSwiatPL/YouTube
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 13.08.2024 r.
Godzina emisji: 23.35
kk/wmkor