Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Stowarzyszenie Hodowców Róż organizuje jedyny w Polsce konkurs różany - Warsaw Rose Trials - Międzynarodowy Konkurs Róż.
- Do konkursu może zgłosić się każdy, kto jest w stanie nam zapewnić pięć sztuk z odmiany, której nie ma jeszcze na rynku (sekcja A) albo co najmniej 15 sztuk z odmiany róży, która jest dostępna w sprzedaży (sekcja B) - wyjaśniła w audycji "Letnisko" Kamila Rakowska-Szlązkiewicz, koordynatorka konkursu Warsaw Rose Trials.
Konkurs podzielony jest na kilka kategorii, w każdej przyznawany jest złoty, srebrny i brązowy medal. - Wygrana to ogromna promocja. Hodowcy zgłaszają te odmiany, o których wiedzą, że mają potencjał - wskazała gościni radiowej Jedynki.
Kwiaty ocenia profesjonalne jury, według ustalonych wytycznych. Ocenia się ogólny pokrój krzewu (w skali od 0 do 30 punktów), kwiat (0-30 punktów), zdrowotność (0-30 punktów) i zapach (0-10 punktów).
Każdy może zostać jurorem!
W sobotę, 17 sierpnia, osoby, które odwiedzą Ogród Botaniczny, również będą mogły wziąć udział w konkursie w charakterze jurorów. Po krótkim szkoleniu z oceny róż będą wybierać najpiękniejszą i najpiękniej pachnącą królową kwiatów, która otrzyma Nagrodę Publiczności.
- Osoby, które przejdą szkolenie, będą mogły wykorzystać później nasze wskazówki, gdy będą kupowały róże w sklepie ogrodniczym - zauważyła Rakowska-Szlązkiewicz. Poproszona o małą konsumencką poradę odpowiedziała, że na pewno przy zakupie nie można kierować się tylko i wyłącznie wyglądem kwiatów.
---
Zbiórka o godz. 11.00 na patio przy wejściu od ul. Prawdziwka. Do udziału w ocenie róż upoważnia bilet do Ogrodu Botanicznego. Po konkursie organizatorzy wydarzenia zapraszają do odwiedzenia Narodowej Kolekcji Róż.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Letnisko
Prowadzili: Ula Kaczyńska i Rafał Sławoń
Gość: Kamila Rakowska-Szlązkiewicz (koordynatorka konkursu Warsaw Rose Trials oraz opiekunka Narodowej Kolekcji Róż)
Data emisji: 16.08.2024 r.
Godzina emisji: 13.00-14.00
kk/wmkor
Międzynarodowy Konkurs Róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Każdy może zostać jurorem! - Jedynka - polskieradio.pl