Jak brzmi dziesiąty fragment "Lata z dreszczykiem"?
Hirek i Maria Anna musieli oddać przy wejściu telefony.
Salę, w której się znaleźli, rozświetlały płomienie świec, umieszczonych we wspaniałych kandelabrach. Czekali. W liście René de Saint-Georges wyjaśniał, że poznał profesoressę, matkę Marii Anny, na jednym z sympozjów dotyczących wpływu literatury na relacje polsko-francuskie, a maharadża chce im wyjawić ważną tajemnicę. Raza Singh zjawił się nagle, towarzyszyła mu Louise Delacroix. Wskazał wszystkim miejsca, usiedli.
- Miło jest poznać potomka kogoś, komu mój ród zawdzięcza zwrócenie klejnotu - zaczął maharadża.
- To jego ekscelencja wie… - stwierdził nieśmiało Hirek.
- Wiem. Wiem również i to, że mieliście zorganizować zasadzkę, lecz na szczęście obyło się bez waszej pomocy.
- Jak to? – zapytała niemal z wyrzutem Maria Anna.
- Celem pułapki było dokonanie kontrolowanej sprzedaży biżuterii, która jest w lasce - odparła historyczka. Na jej polecenie Hirek odkręcił głowę lwa i wysypał zawartość schowka na stół. Oczom wszystkich ukazały się drogocenne kamienie.
- A ta pocztówka z czerwoną kropką, jak piracka mapa, na której zaznaczano miejsce ukrytego skarbu? - wykrztusił po chwili.
Louise roześmiała się, ale szybko dodała:
- To taki mały żart, ale pod pomnikiem Żołnierza Polskiego znajdziecie coś, z czego będziecie zadowoleni.
- Książę nie powiedział, na kogo była przygotowywana zasadzka - nie dawała za wygraną Maria Anna.
- Na Stanisława Woyczyńskiego. Został aresztowany podczas próby przemytu biżuterii Hoferów - mówiąc to, maharadża czekał, aż kuratorka wręczy im wczorajszy Le Figaro.
Hirek, spoglądając na artykuł, przypomniał sobie cytat z "Ostatniej brygady" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza: "Nic w naturze nie ginie. Nie ma kary bez winy".
Jak wziąć udział w zabawie?
Jeśli po wysłuchaniu lub przeczytaniu odcinka otwierającego słuchacze mają pomysł na ciąg dalszy, powinni wejść na stronę internetową i odnaleźć specjalny formularz. Piszemy nie za długo - 1800 znaków. Liczą się nawet spacje. Formularz zgłoszeniowy należy bardzo dokładnie wypełnić. Na kolejny fragment autorstwa słuchaczy czekamy do piątku (23 sierpnia) do godz. 23.59.
Rozstrzygnięcie w poniedziałek (26 sierpnia) w "Lecie z Radiem". I tak będzie już do końca wakacji.
W każdy poniedziałek ogłaszamy zwycięzcę tygodnia. W studiu pojawią się pisarze, którzy udzielą nam cennych rad dotyczących pisania. Czyta, na żywo, Andrzej Mastalerz. Dla uczestników konkursu przygotowaliśmy fantastyczne nagrody. To 10 kursów wideo "Podstawy pisania", 10 zestawów książek i audiobooków od wydawnictwa Marginesy oraz 10 czytników e-booków.
---
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty.
Tytuł audycji: Lato z Radiem
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Goście: Anna Stempniak, Andrzej Mastalerz
Data emisji: 19.08.2024 r.
Godzina emisji:
mg/wmkor
"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy dziesiąty odcinek opowiadania kryminalnego [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl