Dlaczego powinniśmy starać się być optymistami? - Przez takie pozytywne myślenie występuję taka siła sprawcza. Jak myślimy pozytywnie, to spotykają nas dobre rzeczy. Mam taką nadzieję. Jesteśmy też lepsi dla innych ludzi przez to - mówi słuchaczka Jedynki.
- Jak się patrzy na większość rzeczy przez różowe okulary i w takich ciepłych barwach w pozytywnym znaczeniu, to jest łatwiej, niż jak człowiek mocno stąpa po ziemi i wszystko tak bardzo intensywnie analizuje - dodaje kolejna rozmówczyni Izabeli Kostyszyn.
Polacy są optymistycznym narodem
Ważne jest, żeby optymizm dawał realne efekty. Dlatego jest to coś więcej niż tylko pozytywne myślenie. - Optymizm to coś więcej niż tylko patrzenie na świat przez różowe okulary. To umiejętność znajdowania nadziei i możliwości nawet w trudnych momentach życiowych - zauważa Sylwester Kowalski, pisarz i psychoterapeuta.
Jeszcze w grudniu 2023 roku Polacy byli w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom optymizmu. Wyprzedzały nas tylko Węgry. Na świecie zajmowaliśmy bardzo dobrą 16. pozycję z wynikiem: 70 proc. optymistów i 30 proc. pesymistów.
- Polacy jako naród oceniają raczej, że szklanka jest w 2/3 pełna, czyli są umiarkowanie optymistyczni - twierdzi psycholog Beata Rajba. - To bardzo dobrze, ponieważ bycie optymistą wiąże się z szeregiem korzyści. Osoby takie mają niższy poziom stresu, oceniają swoje życie jako lepsze, dłużej zachowują zdrowie, lepiej sobie radzą w chorobie i szybciej zdrowieją - dodaje.
Co zyskują optymiści?
Osoby silnie optymistyczne dłużej żyją, co wynika zapewne z niższego poziomu stresu i większej liczby przyjaciół. Optymiści podejmują też odważniejsze decyzje zawodowe czy ekonomiczne, bo mają przeświadczenie, że przedsięwzięcie się uda. Optymizm sprzyja również kreatywności i produktywności.
- Osoby o pozytywnym nastawieniu częściej poszukują nowych rozwiązań i dostrzegają możliwości tam, gdzie inni widzą same problemy. Dlatego optymistom łatwiej jest np. dostać pracę, a pracodawcy z reguły są z nich dużo bardziej zadowoleni - przyznaje Sylwester Kowalski.
Czy optymizmu można się nauczyć? - Optymizm jest w znacznej części uwarunkowany genetycznie (…). Jest też przekazywany jako postawa w wychowaniu w momencie, kiedy tworzymy dziecku spokojny, przewidywalny, akceptujący dom i dajemy mu przestrzeń do popełniania błędów. Jednocześnie, nawet w dorosłym życiu, da się go nauczyć. I warto to zrobić - odpowiada krótko Beata Rajba.
Zobacz także:
Godzina emisji: 6.40
DS/wmkor
Dlaczego warto być optymistą? Chodzi o lepszy stan zdrowia i mniejszy stres - Jedynka - polskieradio.pl