- To świetna wiadomość dla "Matysiaków" i ich słuchaczy. Tych wiernych od lat i tych nowych, których chcemy przyciągnąć opowieścią o prawdziwym życiu. Cezary Łazarewicz jako scenarzysta "Matysiaków" daje gwarancję, że słuchowiska Jedynki będą jeszcze bliżej realnych spraw istotnych dla słuchaczy i jednocześnie niosły ładunek ponadczasowej prawdy - mówi Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Jedynki.
Tym samym Cezary Łazarewicz dołącza do obecnych autorów scenariusza: Marty Rebzdy i Ireneusza Wróbla.
- Przed naszym nowym współautorem mnóstwo pracy. Musi poznać całą rodzinę Matysiaków, a nie jest ona mała… Każdy jest inny. Jak w życiu… Cieszę się na tę współpracę i wiele sobie po niej obiecuję. Jestem przekonana, że doskonały warsztat reportażysty, z którego Cezary Łazarewicz jest znany, z czasem przysłuży się naszej powieści. A poza tym, i to jest najważniejsze, Cezary Łazarewicz to doskonałe pióro - komentuje Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.
Twórca wielu książek reporterskich
Cezary Łazarewicz jest autorem wielu książek reporterskich, takich jak: "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie", "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłowskich", "Elegancki morderca", "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza", "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", "1968. Czasy nadchodzą nowe" (z Ewą Winnicką), "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia" i "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa" (nominowana do Nagrody Nike 2024).
Jest również laureatem m.in. Nagrody Literackiej Nike (2017) za książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", Nagrody im. Oskara Halickiego, finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Publikował w wielu tytułach, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Przekroju" i "Polityce".
"Matysiakowie" - znani i lubiani twórcy
Ród Matysiaków przez lata zmieniał się i powiększał. Podobnie było z twórcami, aktorami, scenarzystami i reżyserami. Początkowo twórcami powieści radiowej byli: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l, Władysław Żesławski i Stanisław Ziembicki. W 1960 roku do grona dołączyła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l. Przez chwilę z zespołem autorów współpracowali także Janusz Domagalik i Jerzy Ofierski. Pierwszym reżyserem powieści był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska, a od 19 lat powieść reżyseruje Waldemar Modestowicz, który podkreśla, że siłą powieści jest bliskość.
W powieści wystąpiło (stale i gościnnie) blisko 400 znakomitych polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in.: Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich, m.in.: Ewa Kania, Leon Charewicz, Tomasz Marzecki, Agnieszka Migalska, Emilia Krakowska, Maria Pakulnis, Barbara Zielińska, Włodzimierz Press, Kazimierz Kaczor, Marek Siudym, Stanisława Celińska, Wacław Szklarski, Ewa Konstancja Bułhak, Elisabeth Duda, Wojciech Żołądkowicz, Marcin Hycnar, Karol Dziuba i inni.
Ich głosy i interpretacja roli przyczyniły się do tego, że legenda warszawskiej rodziny przetrwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bez ich talentu i zaangażowania nie byłoby Matysiaków.
Ponad 2 miliony listów od słuchaczy
Od samego początku powieść cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy. Świadczy o tym bogata korespondencja nadesłana do Polskiego Radia – w sumie ponad 2 mln listów i kartek okolicznościowych.
Łącznie, w latach 1956-2024, Polskie Radio wyemitowało ponad 3500 półgodzinnych odcinków tej audycji, cieszącej się nadal popularnością i sympatią słuchaczy. Za dwa lata powieść świętować będzie jubileusz 70-lecia. Jest drugą po "Kronice sportowej" najdłużej emitowaną audycją w Polskim Radiu.
Zobacz także:
DS/inf. pras.
kmp
Laureat Nagrody Nike dołącza do "Matysiaków". Łazarewicz nowym autorem kultowej powieści - Jedynka - polskieradio.pl