Naukowcy potwierdzają wyraźne ocieplenie Morza Bałtyckiego w ostatnich dziesięcioleciach. Jak podkreśla dr Artur Skowronek z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego, zmiany są dostrzegalne i dotyczą nie tylko temperatury wód w Bałtyku. - Zmienia się ekosystem Bałtyku. Zauważamy m.in. zanik bardzo popularnego niegdyś morszczynu, który był wyrzucany na nasze plaże - mówi. - Pojawiają się nowe organizmy, glony brunatne, tzw. brunatnice, teraz bardzo intensywnie wyrzucane na plaże np. w okolicach Międzyzdrojów - wyjaśnia.
- Poziom Bałtyku wzrasta od wielu lat. Jest to kilka centymetrów w skali roku, więc wydaje się niewiele, ale tak naprawdę to bardzo dużo. Widzimy jeszcze jeden bardzo istotny problem związany z intensywnością sztormów ekstremalnych, które często nie nawiedzają naszych wybrzeży, ale są bardzo intensywne i mają niszczącą siłę - dodaje.
Dr Skowronek: w głębiach bałtyckich brakuje tlenu
Im woda cieplejsza, tym mniejsza jest w niej zawartość tlenu rozpuszczonego, potrzebnego organizmom wodnym do życia. Czy tlenu w wodzie będzie coraz mniej? - Bałtyk ma kiepską wymianę wód z oceanem światowym, z Atlantykiem. Zawsze mało wody wpływało do Bałtyku, a to jest właśnie woda, która jest bardzo dobrze natleniona - tłumaczy gość "Eureki". - W partiach głębszych Bałtyku nie mamy napływu wody atlantyckiej i tam jest deficyt tlenowy - dodaje.
Czy możemy przeciwdziałać zmianom?
Zdaniem eksperta Jedynki możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, jednak jest to wieloletnia strategia. - Trudno powiedzieć, czy w życiu będziemy mieli ku temu okazję. Musimy się przygotować na adaptację do tych zmian. (...) Nie chodzi tylko o to, że poziom Bałtyku nam wzrasta i będzie wzrastać, ale również o to, że zmienia się sytuacja hydrologiczna w naszym kraju - zwraca uwagę.
- Jak wszyscy wiemy, zaczyna ubywać nam plaż. Staramy się je ratować, one często są zasilane wtórnie materiałem pochodzącym z głębszych partii pasa brzegowego. Urząd Morski jest w tej kwestii bardzo aktywny i te plaże stara się odbudowywać, niemniej te ubytki są widoczne - przyznaje dr Artur Skowronek.
Czytaj więcej:
Ponadto w audycji:
Polska filozofia to nie tylko Władysław Tatarkiewicz, Roman Ingarden i Leszek Kołakowski - to także filozofia wieków średnich, która kształtowała się w cieniu założonej w XIV wieku Akademii Krakowskiej.
Mimo że przez długi czas filozofia średniowieczna była postrzegana jako niedoskonała kopia starożytnych prądów myślowych, to dziś większość historyków zgadza się, że wieki średnie były okresem różnorodnym i bogatym w oryginalne treści.
Jakie tezy stawiali najwybitniejsi polscy filozofowie średniowiecza? I czy wszystko o nich wiemy? O tym w audycji "Eureka" porozmawialiśmy z prof. Mikołajem Olszewskim z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Artur Skowronek (Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego), prof. Mikołaj Olszewski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
Data emisji: 6.09.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor
Bałtyk się ogrzewa. Czy możemy przeciwdziałać zmianom? - Jedynka - polskieradio.pl