Niedawno niemiecka gazeta "Die Welt" podała, że Niemcy coraz częściej wybierają polskie plaże jako miejsce wypoczynku. Pismo wyróżniło przy okazji sześć nadbałtyckich miejscowości: Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Hel i Sopot. O ich wyjątkowości mają stanowić między innymi warunki dla windsurferów i kitesurferów. Jak wskazują badania, popularność polskich plaż wśród naszych zachodnich sąsiadów nie jest nowym trendem. Według organizacji badawczej Urlaub und Reisen, w ubiegłym roku wakacje w Polsce spędziło ok. 3 milionów Niemców. - Niewykluczone jednak, że ten wynik zostanie przekroczony w tym sezonie - dodaje Klaudia Wasiek.
Warto przypomnieć, że na popularność polskich plaż wskazywała niedawno również Polska Organizacja Turystyczna. Według badań, 27 proc. spośród tych, którzy mają plany wyjazdowe, zamierza wybrać się nad Bałtyk. Największą popularnością wśród polskich turystów cieszą się m.in. Trójmiasto, Kołobrzeg, Ustka i Mielno.
Czytaj także:
Wakacje nad Bałtykiem. Co wyróżnia polskie plaże?
Czynniki przyciągające zagranicznych turystów nad Bałtyk mogą być różne. Lokalni wczasowicze w rozmowie z Klaudią Wasiek wskazują m.in. na malowniczy krajobraz, rzadkie opady deszczów i spokojna atmosfera. Z kolei Marek Kamiński, ekspert ds. turystyki, wymienia wyjątkowej klasy hotele i inne obiekty agroturystyczne. - Hotele można porównać do klas europejskich i światowych. Obiekty nad morzem zawsze są przygotowane dla klientów zagranicznych i przygotowują coś więcej. To również słynna trasa Green Velo, czyli szlak rowerowy wzdłuż całego wybrzeża - podkreśla ekspert.
Zdaniem Marcina Różyckiego, wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, pod względem piękna plaże w Polsce mogą równać się z tymi, jakie znajdziemy chociażby w Hiszpanii i Włoszech. - Nasze plaże są tak samo piękne. Mamy naprawdę wspaniałe miejsca do tego żeby tam wypocząć - przekonuje.
Aby zachęcić do wypoczynku nad polskim wybrzeżem, miasta niejednokrotnie starają się przeznaczyć większe pieniądze na ofertę turystyczną. Przykładem tego jest położone tuż przy zachodniej granicy Świnoujście. - Każdy, kto odwiedza Świnoujście doskonale wie, że goście z Niemiec od lat stanowią spory odsetek wśród naszych turystów - tłumaczy Jarosław Jas z urzędu miasta w Świnoujściu. - W ostatnich latach w Świnoujściu pojawiły się wysokiej klasy hotele. Samorząd zainwestował w nadmorskie promenady, które w najbliższym okresie będą jeszcze rozbudowywane. Niedawno otworzyliśmy również tunel pod Świną; dzięki temu dostęp do Świnoujścia i polskiej części Bałtyku jest dla turystów łatwiejszy - wymienia rozmówca Klaudii Wasiek.
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzili: Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
Materiał: Klaudia Wasiek
Data emisji: 20.07.2023
Godzina emisji: 7.47
qch