Uczony, misjonarz, mandatariusz. Trzy oblicza Michała Boyma

Data publikacji: 11.09.2024 14:00
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 15:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Michał Boym służył na chińskim dworze
Michał Boym służył na chińskim dworze, Autor - PrasitRodphan/shutterstock
Niedawno minęła 365. rocznica śmierci Michała Boyma. Służył on m.in. na skatolicyzowanym chińskim dworze i był wysłannikiem cesarza do papieża. Jego barwne życie przypomniał w "Eurece" prof. Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, literaturoznawca, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 

Michał Boym urodził się we Lwowie, a jego ojciec był lekarzem Zygmunta II Wazy. Rodzina Boymów była bardzo znaną, lwowską rodziną. Sam Boym miał wiedzę medyczną, która pomagała mu w zrozumieniu medycyny chińskiej, ponieważ jest autorem dzieła o chińskiej medycynie tradycyjnej. To było jedno z wcześniejszych opracowań, które przybliżyło zasady i podstawowe koncepcje leczenia w Chinach Europejczykom - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Marcin Jacoby. 

POSŁUCHAJ

22:18

Michał Boym. Służył na chińskim dworze, był wysłannikiem cesarza do papieża (Eureka/Jedynka)

 

Praca misyjna na Dalekim Wschodzie 

Boym kształcił się w Krakowie, wstąpił do zakonu jezuitów i przez kilka lat przygotowywał się do pracy misyjnej na Dalekim Wschodzie. - Dziewięć albo dziesięć razy starał się o misję do Chin i dopiero za kolejnym razem taką zgodę otrzymał. Na pewno był zdeterminowany, żeby udać się do Chin, i udał się tam przez całą Afrykę, Przylądek Dobrej Nadziei. Różne są informacje o tym, gdzie potem dotarł - opowiada gość Jedynki. - Potem przeniósł się do Chin kontynentalnych, gdzie jako jeden z jezuitów wpisał się w bardzo trudny okres zmian w dynastii - podkreśla. 

Zainteresowanie fauną i florą Chin

Swoją misję duszpasterską Boym prowadził na terenie wyspy Hajnan. Był człowiekiem zainteresowanym światem, więc zbierał wszelkiego rodzaju informacje na temat fauny i flory Chin. - Miał bardzo szerokie zainteresowania, opisywał też zwyczaje chińskie, religię. Interesowało go społeczeństwo i kultura - wyjaśnia gość audycji. – Ale najbardziej jest znany z opisu flory i fauny Chin, z przepięknego atlasu "Flora sinensis", który na szczęście zachował się w kilku kopiach na świecie. To ważne dzieło, ale nie jedyne autorstwa Boyma- dodaje. 

Poza tym w audycji:

Tzw. Tablica Narodów to obraz olejny, który ok. 1725 roku zawisł na ścianie oberży w styryjskim miasteczku Aussee, które od średniowiecza było ważnym przystankiem dla osób podróżującym między Salzburgiem, Linzem, Grazem, Wiedniem a Monachium.

Obraz olejny w formie tabeli, zatytułowany "Krótki opis znajdujących się w Europie narodów i ich cech", jest charakterystyką mentalności i wyglądu przedstawicieli poszczególnych nacji. Jakie stereotypy wówczas panowały? Jak zostali tam opisani Polacy? O tym mówił w "Eurece" dr Jacek Kordel - historyk z Wydziału Historii UW.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Marcin Jacoby (sinolog, tłumacz, literaturoznawca), dr Jacek Kordel (UW)

Data emisji: 10.09.2024

Godzina emisji: 19.30

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.