Kompozytor Jarosław Kukulski urodził się 25 maja 1944 roku we Wrześni. Ukończył poznańskie Liceum Muzyczne i studia na Wydziale Instrumentalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie oboju. - On do końca życia był uroczym Wielkopolaninem - powiedział w audycji "Muzyczna Jedynka" Marek Dutkiewicz.
Opiekun Jantar
Początkowo grał w zespołach dixielandowych. W 1968 roku, na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, otrzymał nagrodę MON za piosenkę "Zaślubinowy pierścień". W tym też czasie stanął na czele instrumentalno-wokalnej grupy Waganci. W 1969 roku jej solistką została Anna Jantar.
Gdy zespół się rozpadł, Kukulski skupił się na karierze solowej Jantar - wówczas już jego żony. Był autorem jej największych sukcesów, przebojów "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Tyle słońca w całym mieście" czy "Moje jedyne marzenie".
- Pamiętam tę relację. Jarek zawsze znalazł coś, do czego się przyczepił. Często uwagi jej czynił, również dotyczące artystycznej strony jej działalności. Ale to było - moim zdaniem - podszyte miłością. Ja ich odbierałam wspaniale jako parę - podkreśliła prowadząca audycję "Muzyczna Jedynka" Maria Szabłowska.
- Dla mnie byli wspaniałą parą sąsiadów, mieszkaliśmy w tym samym, gigantycznym bloku na Bielanach - wskazał Dutkiewicz. - Spotykaliśmy się wielokrotnie. Dziwne, że nie udało nam się wspólnie czegoś istotnego dla Ani napisać. Zaczęliśmy razem pracować dopiero po jej śmierci - dodał.
Czytaj także:
Autor wielu hitów
Po tragicznej śmierci piosenkarki, w 1980 roku, Kukulski komponował dla córki Natalii i wielu innych wykonawców, m.in.: Ireny Jarockiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka, Haliny Frąckowiak, Anny German, Krzysztofa Cwynara, Felicjana Andrzejczaka, Jolanty Arnal, Bogusława Meca, Bogdany Zagórskiej, Jadwigi Strzeleckiej i drugiej żony, Moniki Borys.
Współpracował z największymi tekściarzami - poza gościem "Muzycznej Jedynki" z Januszem Kondratowiczem, Bogdanem Olewiczem i Andrzejem Kuryłą. Skomponował muzykę do filmów: "Nie zaznasz spokoju" (1977), "Diabelskie szczęście" (1985), "Komedianci z wczorajszej ulicy" (1986), "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1987).
Z okazji 35-lecia pracy kompozytorskiej, w 2005 roku, ukazała się płyta pt. "Moje piosenki" z największymi przebojami Kukulskiego.
To był taki brat łata
Artysta cierpiał na tętniaka aorty brzusznej. Zmarł 13 września 2010 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Wawrzyszewskim, w rodzinnym grobowcu, obok Anny Jantar. - Walczył dzielnie z chorobą. Odszedł z godnością, na swoich warunkach - stwierdził Marek Dutkiewicz.
- To był taki brat łata - zaznaczył Dutkiewicz. - Miał w sobie urok, męski czar - podkreśliła Maria Szabłowska.
---
Marek Dutkiewicz - autor tekstów piosenek oraz scenarzysta, dziennikarz i wydawca, a także osobowość telewizyjna. Początkowo związany z Rozgłośnią Harcerską oraz Młodzieżowym Studiem "Rytm". Od 1969 roku zajmuje się pisaniem tekstów piosenek. Współtworzył kilkaset piosenek, z których wiele stało się przebojami.
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: Marek Dutkiewicz
Data emisji: 11.09.2024 r.
Godzina emisji: 18.22
kk/wmkor
Marek Dutkiewicz: Jarosław Kukulski to był taki brat łata - Jedynka - polskieradio.pl