Polskie Radio

Sensacyjne wykopaliska na północnym Mazowszu. Odkryto hełm celtycki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 12:35
Obserwuj nas na Google News
Na rubieżach północnego Mazowsza odkryto celtycki hełm z IV wieku p.n.e. oraz dziesiątki zabytków i narzędzi tej kultury. To najnowsze, sensacyjne wieści płynące z wykopalisk prowadzonych przez Państwowe Muzeum Archeologiczne i Wydział Archeologii UW w okolicach miasta Chorzele, gdzie badano osadę z późnej epoki żelaza.
Co odkryto w okolicach miasta Chorzele?
Co odkryto w okolicach miasta Chorzele?Foto: shutterstock

Taki celtycki hełm to unikat. Na terenie Polski znaleziono już jeden, ale pochodzi on z późniejszych czasów, natomiast w muzeach europejskich jest zaledwie kilka takich zabytków. Ślady obecności Celtów na północnym Mazowszu każą zrewidować nasze dotychczasowe poglądy na temat zasięgu kultury celtyckiej na naszych ziemiach (ograniczanej zwykle do południowych regionów) i wiążą się - wedle wstępnej hipotezy odkrywców - z funkcjonowaniem w tym miejscu faktorii bursztynowego szlaku.

O szczegółach opowie dr Wojciech Borkowski z PMA w Warszawie.

Poza tym w audycji:

Sumerowie stworzyli pierwszą w dziejach ludzkości tak wysoko zaawansowaną cywilizację, wyprzedzając czasowo nawet starożytnych Egipcjan. W IV tys. p.n.e., w dorzeczu dwóch mezopotamskich rzek - Eufratu i Trygrysu - zakładali swoje miasta-państwa. Zawdzięczamy im najstarsze pismo świata, rachubę czasu, imponujące zigguraty ( wieże świątynne) i podstawy wydajnego rolnictwa (systemy irygacyjne) .

Nie byli jednak ludnością autochtoniczną tego regionu. Skąd zatem przybyli? To wielka i wciąż nierozwiązana zagadka.

Czy analiza ich języka, szukanie analogii do innych kultur czy choćby mitologia dają nam jakieś wskazówki? Badacze zdecydowanie wskazują na wschodni kierunek i... góry, gdzie mogły znajdować się prasiedziby tego ludu. Dokładna lokalizacja jest jednak trudna do określenia. O tym - dr hab. Marek Stępień z Zakładu Historii Starożytnej Wydziału Historii UW.

Czytaj także:

***

Na "Eurekę" w piątek (13.09) o godz. 19.30 Katarzyna Kobylecka.

DS