- Na ten moment działamy na terenie Opola. Dzisiaj przygotowywaliśmy transport do naszego oddziału w Jeleniej Górze, która już nawiązuje współpracę z Kłodzkiem. Aktualnie przesyłamy wsparcie tam, gdzie fala powodziowa zaczyna opadać i powoli rozpoczyna się przywracanie normalności. To kluczowy moment do zapewnienia wsparcia w postaci karmy i akcesoriów niezbędnych do pierwszych dni po - mówi o działaniach Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Michał Bizuk.
W przypadku chęci pomocy warto skontaktować się z opolskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. - Codziennie wysyłają wolontariuszy i inspektorów w teren, żeby pomagali i przewozili pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - komentuje gość Jedynki i dodaje: - Lista tych potrzeb jest na bieżąco aktualizowana. Zawsze dużym wsparciem jest karma, w cenie jest także mleko dla kociąt. Ale także pozostałe akcesoria pierwszej potrzeby.
Pomagają również ogrody zoologiczne z całej Polski. - Do 20 września, z możliwością przedłużenia, uruchomiona jest całodobowa zbiórka przy warszawskim zoo darów dla zwierząt. Zbiórka odbywa się przy bramie od ul. Ratuszowej i przy bramie od mostu Gdańskiego. Zbierane są najpotrzebniejsze rzeczy, tzn. zapakowana mokra i sucha karma dla psów i kotów, czyste koce i duże ręczniki - informuje Roman Czejarek.
Jak przygotować się do powodzi?
Co należy zrobić, zanim jeszcze nadejdzie powódź, aby pomóc zwierzętom? - Przede wszystkim słuchajmy komunikatów, współpracujmy ze służbami i pamiętajmy o tym, że sytuacja może zmieniać się bardzo dynamicznie. Nie ignorujmy komunikatów ewakuacyjnych - wylicza Michał Bizuk.
Gość Jedynki podkreśla, że ważny jest również plan działań, i podaje jeden z przykładów. - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce prowadzi schronisko we Wrocławiu. Tam cała załoga jest postawiona w stan gotowości. Wolontariusze wykonali kawał pracy i jest ścisła współpraca ze służbami. Cały czas trzeba być przygotowanym w tego typu sytuacjach. Wiemy, że nasze pozostałe 9 schronisk deklarowało już gotowość do przyjęcia zwierząt, jeżeli sytuacja poszłaby w bardzo złym kierunku. Jednak prognozy na ten moment są dobre - wyjaśnia.
Michał Bizuk dodaje, że na razie nie ma decyzji o ewakuacji zwierząt z wrocławskiego schroniska, ale trzeba być przygotowanym na taką ewentualność. - To schronisko nie powinno być zalane, ale przygotowuje się. Nikt nie chce dopuścić do sytuacji, w której byłby bez wyjścia - tłumaczy.
Jak uratować zwierzęta w domach i gospodarstwach?
Co powinni robić właściciele zwierząt, żeby uratować je przed wielką wodą? - Zastanówmy się i przygotujmy na najgorszy scenariusz, co możemy zrobić i jak je przetransportować. Jeżeli sytuacja jest skrajna i mamy zwierzęta gospodarskie, których nie przewieziemy w jednym rzucie, zadbajmy o to, żeby miały przynajmniej swobodę poruszania się. Tzn. aby nie były pozostawione zamknięte, gdyby sytuacja miała bardzo szybko pogorszyć się - podpowiada Michał Bizuk.
Zobacz także:
W południowo-zachodniej Polsce trwa dramatyczna walka ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Codziennie na trzech antenach: Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24 w godz. 12.00-13.00 oraz 16.00-19.00 emitujemy specjalny "Raport powodziowy" Polskiego Radia. Zachęcamy do słuchania!
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
DS/wmkor
Powódź w Polsce. Sprawdź, jak można pomóc zwierzętom - Jedynka - polskieradio.pl