W piątkowy wieczór (20.09) w Teatrze Rampa w Warszawie odbyła się premiera "Balladyny". Reżyserka Joanna Zdrada zdecydowała się na teatr muzyczny, co sprawiło, że jej "Balladyna" stała się dość niestandardowym przedstawieniem.
- Bardzo zależało mi na tym, aby z "Balladyną" dotrzeć do młodzieży i do widza, dla którego "Balladyna" kojarzy się z lekturą, na szczęście nie tą nudną, bo dochodzą mnie głosy, że uczniowie ją lubią. Inspirowaliśmy się bardzo światem youtuberów, tiktokerów influencerów, więc ten wątek gdzieś pojawia się w naszej sztuce - komentuje Joanna Zdrada.
Reżyserka dodaje: - Nasza "Balladyna" to tekst kanoniczny Słowackiego z dopisanym współczesnym piętrem. Przy adaptacji tego tekstu wspierał mnie Max Łubieński.
Analogia lat 90. i czasów współczesnych
- Najmocniejszą stroną tego spektaklu jest chyba warstwa muzyczna autorstwa Iwony Skwary, więc będziemy mieć dużo techno rave i też dużo muzyki bazarowej lat 90., bo nasza "Balladyna" jest zakorzeniona w tym czasie transformacji, gdzie pęd za pieniędzmi, sławą i zaistnieniem był bardzo wyraźny. Szukaliśmy pewnego rodzaju analogii tamtych czasów do współczesności - opowiada Joanna Zdrada.
Zobacz także:
Czy "Balladyna" jest mroczna?
"Balladyna" ma w sobie także pewien mrok. - Biorąc na warsztat ten tekst, zastanawiałam się, cóż możemy konstruktywnego powiedzieć dzisiaj w dobie feminizmu na temat siostrobójstwa. Wydawało mi się to jakimś tematem zupełnie w poprzek aktualnemu sposobowi myślenia o świecie - mówi Joanna Zdrada.
- Naszą narrację bardzo pięknie prowadzi Anna Mierzwa, która wciela się w postać Julki Słowackiej i w pewnym momencie wypowiada mocne słowa: "Dziewczyny, nie walczmy". To siostrzeństwo sprowadza na tory, które wydają się nam dziś w cywilizowanym świecie ważne. Taka pewnego rodzaju solidarność między kobietami, która jest ważniejsza niż jakaś forma rywalizacji - dodaje.
Poza tym w audycji:
- 10-lecie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. O niezwykłej scenie opowiada Marta Nowicka.
- O spektaklu "Panna Julie" w Teatrze Polskim w Warszawie rozmawiamy z reżyserką Anną Skuratowicz.
- Premiery w krakowskich teatrach: "Serce ze szkła. Musical zen" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz "Wyrwa" w Łaźni Nowej.
Tytuł audycji: Teatr, to lubię!
Prowadziła: Martyna Podolska
Gość: Joanna Zdrada (reżyserka "Balladyny" w Teatrze Rampa, dyrektorka Teatru Lalka)
Data emisji: 21.09.2024 r.
Godzina emisji: 22.06
DS