Kim są Victor Ambros i Gary Ruvkun?
Victor Ambros i Gary Ruvkun pod koniec lat 80. XX wieku pracowali w laboratorium Roberta Horvitza. Badania, które doprowadziły ich do Nagrody Nobla, wykonywali na żyjącym w glebie, zaledwie milimetrowych rozmiarów nicieniu. - Jest to organizm bardzo przydatny do badania różnych genetycznych zależności. Zawiera niecałe tysiąc komórek, z czego 1/3 przypada na układ nerwowy i połączenia nerwowe - zwraca uwagę prof. Krzysztof Kobielak.
W normalnych warunkach glebowych w klimacie umiarkowanym cykl życiowy nicienia wynosi od dwóch do trzech tygodni. - W związku z tym obserwacje można prowadzić szybko, tanio i generalnie można nauczyć się nowych regulacji genów - precyzuje gość "Eureki". Prof. Magdalena Dziembowska zwraca ponadto uwagę, że podstawowe mechanizmy molekularne są podobne zarówno u nicieni, jak również u człowieka. - Pewne podstawowe regulacje możemy badać w prostych organizmach - tłumaczy.
Nad czym pracowali nagrodzeni naukowcy?
Początkowo naukowcy pracowali oddzielnie. Jeden z nich sklonował gen lin-4, drugi natomiast gen lin-14. W kolejnym kroku obaj postanowili połączyć siły. - Chciano pokazać, że ta regulacja jest inna niż dotychczas wszystkie poznane mechanizmy regulacji ekspresji genów. Nie chodziło tutaj o regulację przez część genu, która znajduje się przed genem, tylko chodziło o to, że jest to regulacja potranskrypcyjna. Powstają cząsteczki RNA, które interferują z genem docelowym - słyszymy w "Eurece". Interferencja prowadzi do wyhamowania aktywności genu, w związku z czym jego ekspresja nie przekłada się na ekspresję odpowiedniego białka w komórce.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Janusz Krupa (lekarz rodzinny, Instytut Człowieka Świadomego), prof. Krzysztof Kobielak (Centrum Nowych Technologii, Uniwersytet Warszawski), prof. Magdalena Dziembowska (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 7.10.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg/wmkor