Jak zaprezentować się w 3 minuty? Ekspertka: krótko, zwięźle i merytorycznie

Data publikacji: 13.09.2024 08:45
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 08:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy można zaprezentować zagadnienie naukowe w 3 minuty?
Czy można zaprezentować zagadnienie naukowe w 3 minuty?, Autor - Matej Kastelic/shutterstock
Dlaczego dobre i merytoryczne przygotowanie krótkiej formy prezentacji zagadnienia naukowego jest tak trudne? Wyjaśnia to prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, inicjatorka konkursu Three Minute Thesis.

Do końca października potrwa nabór do śląskiej edycji konkursu Three Minute Thesis. Jej inicjatorka prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska podkreśla, że tego typu trzyminutowe formy prezentacji nauki nie mogą być "tylko" skróceniem dłuższej wypowiedzi, ale przemyślaną historią.


POSŁUCHAJ

22:53

Jak zaprezentować się w 3 minuty? Ekspertka: krótko, zwięźle i merytorycznie (Jedynka/Eureka)

 

- Jest to konkurs w formule 3 minut, podczas którego doktorant musi streścić w sposób merytoryczny swój doktorat tak, aby był zrozumiały dla odbiorców, którzy nie są naukowcami. To doktorat, który realizuje się przez minimum 4 lata w szkole doktorów, a czasami dłużej. Proszę sobie wyobrazić, że to jest kilka lat ciężkiej pracy, którą musimy streścić w 3 minuty i żeby to jeszcze miało ręce i nogi - wyjaśnia prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.

Ekspertka dodaje: - Jest coraz lepiej, ponieważ młodzi naukowcy widzą potrzebę uczenia się mówienia w krótkiej, zwięzłej, merytorycznej formie.

Co jest najważniejsze podczas wystąpienia? - Zazwyczaj wydaje nam się, że jeżeli radzimy sobie z mówieniem do publiczności, to cóż to jest za problem powiedzieć to krócej? To nie jest taka prosta sprawa. Te 3 minuty to tak naprawdę musi być pełna historia. I w dodatku taka historia, która niesie w sobie jakiś bardzo konkretny merytoryczny przekaz - tłumaczy prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.

Poza tym w audycji:

Jak różne aspekty dziedzictwa kulturowego wpływają na świadomość, odporność i pewność siebie mieszkańców Europy - sprawdzą eksperci z 10 krajów w ramach projektu META-MUSEUM. W badaniach wezmą również udział naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Głównym celem badaczy - neuronaukowców, socjologów, muzeologów i informatyków - jest zgłębienie zależności pomiędzy dziedzictwem kulturowym a neuronauką. Eksperci będą pracować nad nowym podejściem do komunikacji kulturowej oraz opracują narzędzia technologiczne, które wspierają dane procesy.

Gość: dr Zbigniew Bohdanowicz z Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Zobacz także:

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska (inicjatorka konkursu Three Minute Thesis), dr Zbigniew Bohdanowicz (Ośrodek Przetwarzania Informacji)

Data emisji: 12.09.2024 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.