Radiowa Jedynka na Śnieżce. Dlaczego to najwybitniejszy szczyt w Polsce?

Data publikacji: 12.10.2024 12:35
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024 13:41
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Roman Czejarek gościł w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce
Roman Czejarek gościł w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce, Autor - Polskie Radio
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, ale także… najwybitniejszy szczyt Polski. Liczy sobie 1603 metry n.p.m., a na samej górze znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. - Od 1880 roku prowadzone są tu ciągłe obserwacje. Nie było żadnych przerw w trakcie tych pomiarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Krzaczkowski.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa to placówka należąca do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Znajduje się ono na Śnieżce, która oficjalnie ma wysokość 1603 m n.p.m. - Tak pokazują mapy geodezyjne. Były też wersje 1602, 1608… To wynika z kilku problemów, po polskiej i po czeskiej stronie punkty wysokościowe są różne. Każde państwo mierzy szczyt jakby po swojej stronie. Teoretycznie wyżej powinno być u Czechów - informuje Piotr Krzaczkowski, kierownik WOM.


POSŁUCHAJ

24:06

Radiowa Jedynka na Śnieżce. Dlaczego to najwybitniejszy szczyt w Polsce? Cz. 1 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)


POSŁUCHAJ

23:33

Radiowa Jedynka na Śnieżce. Dlaczego to najwybitniejszy szczyt w Polsce? Cz. 2 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)


POSŁUCHAJ

20:28

Radiowa Jedynka na Śnieżce. Dlaczego to najwybitniejszy szczyt w Polsce? Cz. 3 (Jedynka/Jedyne takie miejsce)

   

Tłumy w tym miejscu, szczególnie podczas wschodów słońca, są już normą. - Potrafi przyjść nawet do kilkuset osób. Niektórzy pojawiają się już w nocy, zaraz po zachodzie słońca. Z dobrą kondycją idzie się tutaj mniej więcej dwie godziny - dodaje Piotr Krzaczkowski.

Roman Czejarek w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce Roman Czejarek w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce

Najwybitniejszy szczyt, na którym zawsze wieje

- Góry też mogą być wybitne. To polega na tym, że mierzymy linię przewyższenia od najniższej poziomicy, od punktu A do punktu B. Śnieżka w tym przypadku ma 1202 metry. Żadna inna góra w Polsce nie ma takiego przewyższenia. Możemy poszczycić się tym, że Śnieżka góruje nad wszystkimi - mówi Jarosław Szczyżowski, miłośnik Sudetów.

Czy na Śnieżce zawsze wieje? - Jesteśmy jednym z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce i Europie kontynentalnej. Kiedyś bywało tak, że wiatry były na tyle silne, że po prostu wyrywały nam sprzęt do pomiaru prędkości wiatru - potwierdza Waldemar Roszak z WOM.

Karkonoski Park Narodowy

Śnieżka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Patrycja Rachwalska opowiada słuchaczom o muflonach i o niewielkich ptakach podróżniczkach, które można spotkać w tej okolicy. - Do parku można wejść od świtu i wyjść przed zapadnięciem zmroku. Noc zostaje dla zwierząt. Chcemy, żeby w tym czasie mogły spokojnie migrować, żerować i zajmować się swoimi sprawami. Dodam, że na terenie parku nie mamy wyznaczonych miejsc do biwakowania, więc jest ono zabronione - mówi.

W parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych - około 40 gatunków ssaków, m.in. bobry, sarny, lisy oraz 16 gatunków nietoperzy.

Zapora i wodospady

W pobliskim Karpaczu znajduje się zapora na Łomnicy. Idąc w jej kierunku, warto zwracać uwagę na kamienie. - Karpacz jest takim magicznym miejscem, że cały czas możemy potykać się o historię. Jak w średniowieczu mówiono o tym, że poszukiwacze złota i szlachetnych kamieni przychodzili tu w Karkonosze, żeby szukać tych skarbów, to znakowali miejsca, które były dla nich cenne i wartościowe. Jeżeli było kółko z kropką w środku, to mówiono, że w pobliżu jest złoto. W przypadku półksiężyca można było znaleźć srebro - wyjaśnia Ryszard Rzepczyński.

- W 1897 roku była powódź tysiąclecia, która zalała tutaj wszystkie miejscowości po kolei. Wtedy Niemcy postanowili zabezpieczyć się przed tymi powodziami: uregulowali cieki wodne, wybudowali mnóstwo zapór przeciwrumowiskowych - dodaje.

Warto również odwiedzić wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad polskich Sudetów. Woda spada tu trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą ukryta jest wykuta przez Walończyków tzw. Złota Jama, z której wydobywano ametysty.

Na Śnieżce często jak mgła Na Śnieżce często jest mgła

Zobacz także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Piotr Krzaczkowski (kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce), Patrycja Rachwalska (Karkonoski Park Narodowy), Ryszard Rzepczyński, Waldemar Roszak (Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce), Jarosław Szczyżowski (miłośnik Sudetów)

Data emisji: 12.10.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS/kmp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.