Od tegorocznego Dnia Nauczyciela nowe zasady powinny być stosowane. Do tematu odniosła się również fundacja Dajmy Dzieciom Siłę, która opublikowała swój własny podręcznik. Czy faktycznie uczeń nie może wręczyć kwiatka swojemu ulubionemu nauczycielowi i czy rodzice, którzy np. złożyli się na wspólny prezent od całej klasy, mogą go przekazać wychowawcy?
Wyraz wdzięczności dla nauczycieli
Pedagog, były rzecznik praw dziecka Marek Michalak, podkreśla na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że prezenty są sposobem wyrażenia wdzięczności.
- Nie dajmy się zwariować. Ja myślę, że kulturowo mamy pewne rzeczy także wpojone i nie ograniczajmy możliwości okazania wdzięczności. Tak samo jak na Dzień Dziecka dzieci dostają prezenty od swojego nauczyciela, wychowawcy, tak samo oni w ramach okazania sympatii mogą dać mu kwiatka - mówi. - Chodzi głównie o nauczanie, wpojenie pewnych zasad współżycia, kultury, i to się dzieje. Jeśli gdziekolwiek dochodzi do sytuacji niewłaściwej, to są incydenty i wtedy na terenie szkoły może zareagować, w tym przypadku, dyrektor bądź rada rodziców - dodaje.
Pomoc dla powodzian
Gość audycji zaznacza, że wielu nauczycieli apeluje w tym roku, by nie obdarowywać ich, ale wesprzeć powodzian. - Zawsze można powiedzieć, żeby dzieci nie kupowały żadnych kwiatów, że tego nie potrzebujemy, ale wsparcia potrzebują nasi koledzy na terenach powodziowych. Złóżmy się razem i pomóżmy im - wyjaśnia.
Wspólny prezent od klasy
W wielu szkołach rodzice umawiają się na kupno dla wychowawcy wspólnego prezentu od wszystkich uczniów. - To jest decyzja świata dorosłych, to są rodzice. Oni taką, a nie inną podejmują decyzję. Myślę, że oni tam na dole wiedzą, dlaczego jest taka decyzja, i sami świadomie ją podejmują, bo jeśli to byłoby coś wymuszone, no to oczywiście jest niedobrze - mówi rozmówca Romana Czejarka.
Czytaj więcej:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Marek Michalak (pedagog, były rzecznik praw dziecka)
Data emisji: 11.10.2024 r.
Godzina emisji: 9.36
IAR/ans/wmkor