Sztuka współczesna. Czym jest i w jaki sposób ją rozumieć?

Data publikacji: 24.10.2024 13:50
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 15:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czym jest sztuka współczesna? Jak ją rozumieć?
Czym jest sztuka współczesna? Jak ją rozumieć?, Autor - Arne Dedert/dpa Dostawca: PAP/DPA
Sztuka współczesna, według niektórych, to sztuka, którą trudno zrozumieć. Wielu dla kontrastu zestawia ją ze sztuką dawną. Czy słusznie? Czym sztuka współczesna jest w istocie i czy różni się czymś od sztuki nowoczesnej? Jak rozumieć procesy zachodzące wokół nas i jak interpretować to, co oglądamy w muzeach? 

Między współczesnością a nowoczesnością

Piotr Policht zwraca uwagę, że granica współczesności stale się przesuwa i będzie przesuwać się nadal. - Czasem oczywiście wyznaczana jest przez jakieś wielkie przełomy polityczne. Kiedyś tą granicą był rok 1918, później rok 1945. Taka granica też różnie przebiega w różnych rejonach - analizuje. Dodaje, że dla Polaków cezurą może być również rok 1989. Jeszcze inaczej definiuje się granicę nowoczesności. 


POSŁUCHAJ

10:25

Sztuka współczesna. Czym jest i w jaki sposób ją rozumieć? (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Czy łatwiej rozumiemy sztukę dawną?

Czy prawdą jest, że w przeciwieństwie do sztuki dawnej wielu z nas nie rozumie sztuki współczesnej? - Zdecydowanie bym się z tym nie zgodził. Wychodząc z pozycji przygodnego widza, Rubensa na przykład rozumiemy w dokładnie takim samym stopniu jak na przykład Marcela Duchampa. Wiemy, na co patrzymy. Musimy pamiętać, że sztuka nowożytna też operowała bardzo skomplikowanymi językami alegorii, symboli - wylicza gość Jedynki. 

Dodaje, że dla wielu odbiorców właśnie dawne znaki wizualne mogą być trudniejsze do rozkodowania aniżeli to, co proponuje nam sztuka współczesna. - Tamte kody kulturowe są dla nas dużo bardziej odległe - wyjaśnia rozmówca Anny Stempniak. Jednocześnie nie sposób nie zastanowić się nad pewnymi nieoczywistymi na pierwszy rzut oka rozwiązaniami, stosowanymi przez takich artystów jak choćby Andy Warhol. 

To nie jest sztuka?

Awangardowe przełomy często wiązały się z bardzo wsobną dyskusją na temat sztuki. Przesuwano granice i pytano, co w istocie można za sztukę uznać. - Rodzi się pytanie, czego oczekujemy od sztuki. Wydaje mi się, że czasem zbyt poważnie podchodzimy do tego, co oglądamy w muzeum - zauważa Piotr Policht. Przypomina, że stosunkowo niewielki procent sztuki współczesnej i nowoczesnej skupia się na wspomnianych rozważaniach. 

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 23.10.2024

Godzina emisji: 23.44

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.