Rozpoczyna się dziewiąta edycja ogólnopolskiej akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Według analiz Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), tylko 30 procent pojazdów ma prawidłowo ustawione oświetlenie. Z kolei 98 procent kierowców skarży się, że są oślepiani, a 40 procent uważa, że te światła są zbyt słabe. W opinii gościa audycji kierowcy wciąż nie przykładają dużej wagi do stanu oświetlenia w ich pojazdach, a to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drogach publicznych.
- Ustawieniem świateł powinien zająć się diagnosta na stacji diagnostycznej. I to jest właśnie przedmiotem naszej akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". W zależności od ustawienia światła mijania, których najczęściej używamy, możemy oślepiać lub mieć zbyt słabe oświetlenie drogi. Chodzi o to, żeby jak najlepiej oświetlać drogę przed pojazdem. Ale trzeba jak najmniej emitować światła w górną przestrzeń drogi, żeby nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka - tłumaczył Piotr Kaźmierczak.
Ekspert ITS wyjaśnił, że to ustawienie granicy światła i cienia jest tak ważne. Jeżeli będzie ona ustawiona za nisko, wtedy będziemy mieli zbyt krótki zasięg widoczności na drodze. Dlatego wyregulowanie świateł jest kluczowym elementem w procesie diagnostycznym całego pojazdu. Warto to robić nie tylko przy okazji przeglądu okresowego.
Warto wiedzieć, jakie żarówki ma nasz pojazd
- Ja bym polecał używanie tylko markowych żarówek z homologacją. Bo to właśnie homologacja jest takim kluczowym parametrem, który powinien być spełniony. Niestety kierowcy czasami kupują tańsze zamienniki, czyli właśnie żarówki niewiadomego pochodzenia. Z doświadczenia wiem, że są dużo niższej jakości i często powodują niepożądane efekty, nie tylko oświetleniowe, ale też wpływają na stan techniczny samej lampy. Taka tania żarówka ze względu na ciepło, jakie emituje, może spowodować osmalenie wnętrza układu optycznego naszej lampy samochodowej - wyjaśniał Piotr Kaźmierczak.
Gdzie można sprawdzić stan naszego oświetlenia?
Od najbliżej soboty 26 października, poprzez sobotę 16 listopada, sobotę 23 listopada i sobotę 7 grudnia, można za darmo sprawdzić stan naszego oświetlenie w stacjach diagnostycznych.
- Adresy tych stacji będą zamieszczone na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego i Komendy Głównej Policji oraz partnerów, którzy przystąpili do naszej akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Cały proces sprawdzenia i ewentualnej korekcji świateł może trwać do 20 minut. Dla naszego bezpieczeństwa, pieszych i innych użytkowników dróg warto ten czas poświęcić - powiedział Piotr Kaźmierczak.
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: dr inż. Piotr Kaźmierczak, ekspert ds. oświetlenia Instytutu Transportu Samochodowego (ITS)
Data emisji: 24.10.2024
Godzina emisji: 12.14
Jedynka/sw/wmkor
"Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Ważna akcja ITS i policji - Jedynka - polskieradio.pl