Rak piersi - im większa świadomość, tym mniej zgonów

Data publikacji: 26.10.2024 13:50
Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 18:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Regularne badania pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie
Regularne badania pozwalają na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie, Autor - shutterstock.com/GagliardiPhotography
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, kiedy szczególną uwagę poświęca się profilaktyce nowotworów piersi.

- Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet. Szacuje się, że ok. 6 tys. kobiet w Polsce co roku umiera z jego powodu - przypomniała w audycji "Pigułka na zdrowie" dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld - lekarka, onkolog kliniczny z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Warszawie. 


POSŁUCHAJ

08:49

Rak piersi - im większa świadomość, tym mniej zgonów (Pigułka na zdrowie/Jedynka)

 

Gościni radiowej Jedynki wskazała, że na tak dużą śmiertelność - zdecydowanie wyższą niż w innych krajach europejskich - wpływa kilka czynników, niewątpliwie fakt, że Polki zaniedbują podstawowe działania profilaktyczne i zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. 

Czytaj także:

Smutne dane dotyczące Polek

Z raportu "Polka u ginekologa 2024", opracowanego przez agencję SW Research na zlecenie Kliniki.pl, wynika, że zaledwie 26,7 proc. Polek przynajmniej raz w roku wykonuje badanie USG, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach. 

Chociaż świadomość Polek na temat samobadania piersi jest wysoka (78,3 proc. ankietowanych deklaruje, że wie, jak prawidłowo je wykonać), to wciąż zbyt mało kobiet wykonuje to badanie regularnie. Zaledwie 21,7 proc. kobiet wykonuje je raz w miesiącu, zgodnie z zaleceniami specjalistów.

- Pamiętajmy o tym, że - podobnie, jak to jest w przypadku innych chorób nowotworowych - im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, im wcześniej podejmie się leczenie, tym większa szansa, że to leczenie skończy się powodzeniem - podkreśliła dr n. med. Jagiełło-Gruszfeld.

Rak piersi - kto znajduje się w grupie ryzyka?

- Na raka piersi chorują głównie kobiety, przede wszystkim te pomiędzy 60. a 75. rokiem życia - wyjaśniła gościni radiowej Jedynki.

Jeśli w rodzinie mieliśmy przypadki choroby nowotworowej, wtedy wzrasta ryzyko, że mamy jakieś mutacje genetyczne, które sprzyjają zachorowaniu. - Możemy to sprawdzić poprzez badanie z krwi - zwróciła uwagę lekarka.

Na czynniki genetyczne nie mamy wpływu, ale istnieje również związek między zachorowaniem a stylem życia. Czynniki ryzyka to otyłość i nadużywanie alkoholu.

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld - lekarka, onkolog kliniczny z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Warszawie

Data emisji: 26.10.2024

Godzina emisji: 12.38

Jedynka/PAP/kk

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.