Muzyczne spotkania: "Kaczmarski lirycznie". Inne oblicze "barda Solidarności"

Data publikacji: 29.10.2024 11:25
Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 11:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Paweł Puszczało, Katarzyna Walentynowicz i Paweł Sztompke.
Paweł Puszczało, Katarzyna Walentynowicz i Paweł Sztompke., Autor - Klarysa Marczak
"Kaczmarski lirycznie" to płyta, na którą składają się piosenki Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczały. Pochodzący z Biesalu pod Olsztynem muzyk do współpracy zaprosił m.in. Justynę Panfilewicz i Zuzę Wiśniewską. Do pracy nad materiałem zachęciła Katarzyna Walentynowicz, od lat zajmująca się promowaniem twórczości Łapińskiego. 

Kaczmarski historyczny czy liryczny?

Jacek Kaczmarski od lat kojarzy się z repertuarem historycznym, również z wyśpiewywaniem politycznych manifestów. Płyta omawiana w Programie 1 Polskiego Radia to zupełnie inne spojrzenie na twórczość słynnego barda. - Zbigniew Łapiński w roku 2015 pomyślał, że warto by było zwrócić uwagę na te bardziej liryczne teksty Jacka - zwraca uwagę Katarzyna Walentynowicz. 

Dodaje, że na płycie "Kaczmarski lirycznie" znalazły się przykłady późniejszej twórczości. - Ostatnie lata, szczególnie te, w których zmagał się z chorobą, nakłoniły poetę do napisania tekstów bardziej egzystencjalnych. I właśnie nimi zainteresował się Łapiński - tłumaczy gość Jedynki. Materiał został podzielony na dwie części. Pierwszą zaprezentował Stefan Brzozowski, a druga ostatecznie trafiła do Pawła Puszczały.


POSŁUCHAJ

14:39

Muzyczne spotkania: "Kaczmarski lirycznie". Inne oblicze "barda Solidarności" (Muzyczne Spotkania/Jedynka)

  

Twórczość ponadczasowa

Zdaniem muzyka twórczość Kaczmarskiego jest przede wszystkim ponadczasowa i uniwersalna. Do współpracy przy nowym projekcie zaproszono dwie laureatki głównych nagród Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" – Justynę Panfilewicz i Zuzę Wiśniewską. - Muzycznie jest gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja oraz fortepian - wylicza rozmówca Pawła Sztompke. 

Co istotne, linia melodyczna została zachowana zgodnie z zapisami samego Zbigniewa Łapińskiego. - Natomiast co do aranżacji to dzieją się tu już różne ciekawostki - zdradza Puszczało. Na płycie znalazło się szesnaście utworów, m.in. "Jak Ci tam na górze", "Czytająca list i "Duch czasu". - "Duch czasu" to piosenka najstarsza, ulubiona przez Zbyszka Łapińskiego. Odnalazł ją w zapisach nutowych, już będąc po udarze - podsumowuje Walentynowicz. 

Tytuł audycji: Muzyczne Spotkania

Prowadził: Paweł Sztompke

Goście: Katarzyna Walentynowicz (autorka dwóch biografii Zbigniewa Łapińskiego oraz książki "Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim"), Paweł Puszczało (muzyk)

Data emisji: 18.10.2024

Godzina emisji: 23.06

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.