"Wieloryb" Cheona Myeong-kwana. Opowieść pełna przygód, magii i filozofii

Data publikacji: 31.10.2024 09:45
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 09:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Wieloryb" to niesamowita podróż po historii i obyczajach Korei Południowej
"Wieloryb" to niesamowita podróż po historii i obyczajach Korei Południowej, Autor - Shutterstock
"Wieloryb" to książka, która w Korei Południowej nosi miano kultowej. Mamy do czynienia z opowieścią przygodowo-magiczno-filozoficzną. Autor, Cheon Myeong-kwan, na tle XX-wiecznej historii Korei prezentuje czytelnikowi burzliwe losy wiejskiej dziewczyny zafascynowanej wielorybami. 

O czym jest "Wieloryb"?

"Wieloryb" to powieść, która w Korei Południowej szybko została uznana za kultową. W roku 2023 znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. - Główna bohaterka dzięki talentowi do interesów dorabia się majątku. W pewnym momencie buduje kino w kształcie wieloryba, bo właśnie wieloryby są jej obsesją - to zaledwie jedna z warstw tej poruszającej opowieści, o której wspomniała Magda Mikołajczuk.

Wieloryb to symbol. Przez karty powieści przewija się wielokrotnie, niosąc ze sobą serię znaczeń. - Kiedy wyobrażamy sobie duże zwierzę, to w pierwszej chwili pojawia się wieloryb. W związku z tym ciągnie się za nim potencjał, który niesie "duże życie". Z drugiej strony takie zwierzęta mają problemy z przetrwaniem. Dla mnie ważniejszy był ten tragizm w ich istocie - zaznacza Cheon Myeong-kwan.


POSŁUCHAJ

14:47

"Wieloryb" Cheona Myeong-kwana. Opowieść pełna przygód, magii i filozofii (Moje książki/Jedynka)

 

Historia wielowątkowa

Geumbok to kobieta, która zawsze kierowała się emocjami. Oprócz wielorybów zajmuje ją kino, lubi zatracić się w miłości. Ma też talent do interesów i odwagę w zmienianiu życia. - W trakcie pracy nad książką nie miałem intencji związanej z feminizmem. (...) Na tę postać wykreowałem kobietę, ponieważ wówczas istniało już wiele powieści o mężczyźnie. Te historie wydawały się zbyt zwyczajne i nudne - podkreśla gość Jedynki. 

Życie głównej bohaterki i towarzyszących jej osób przedstawione jest na tle ważnych wydarzeń z historii Korei Południowej XX wieku. Autor raczy nas również narodowymi legendami. - Opisując miłość Geumbok, powołuję się na dwie legendarne pary. Pierwsza jest symbolem erotyzmu, druga zaś symbolizuje miłość naiwną, bardziej opartą na prostych uczuciach - zdradza rozmówca Magdy Mikołajczuk. 

Czytaj też:

W audycji również:


POSŁUCHAJ

14:58

Rozmowa z Marią Halber, która właśnie otrzymała Nagrodę imienia Josepha Conrada dla debiutantów za powieść "Strużki" (Moje książki/Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Moje książki"

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Cheon Myeong-kwan, Maria Halber

Data emisji: 30.10.2024 r.

Godzina emisji: 23.10

mg/wmkor

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.