Od 31 października do 4 listopada policja skieruje na drogi zdecydowanie więcej patroli. Do ich zadań będzie należeć zapewnienie płynności ruchu na głównych trasach kraju, ale też na drogach prowadzących do cmentarzy. - Już dzisiaj do służby jest zaangażowanych ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego, natomiast kulminacja naszych działań nastąpi 1 listopada - mówi w radiowej Jedynce kom. Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego KGP. - Naszym głównym zadaniem będzie niedopuszczenie do utrudnień na głównych ciągach komunikacyjnych. W miejscach, gdzie będzie dochodziło do utrudnienia w ruchu drogowym, policjanci będą ręcznie kierować ruchem - wyjaśnia funkcjonariusz.
Zmieniona organizacja ruchu
Jak dodaje, kierowcy muszą zapoznać się ze zmienioną organizacją w ruchu drogowym. - To jest ten okres, kiedy nie możemy jeździć na pamięć, bo będą czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego, a policjanci, którzy będą upłynniać ruch drogowy, nie będą mieli czasu, żeby wtedy nam mówić o objazdach. Sprawdzajmy objazdy wcześniej, zaplanujmy trasę - apeluje gość Jedynki. - Policjanci będą służyć pomocą, ale jeżeli będziemy widzieć już policjanta, który stoi na środku skrzyżowania, zabrania nam jazdy w konkretnym kierunku, to nie jest czas i miejsce, żebyśmy podjeżdżali tam, tamowali dodatkowo ten ruch - tłumaczy.
Piesi - pamiętajcie o elementach odblaskowych
Odblaski w okresie jesienno-zimowym powinny być nieodłącznym elementem ubioru. Gwarantują one bezpieczeństwo i mogą uchronić przed wypadkiem samochodowym, bo kierowcy widzą nas z większej odległości.
- Apelujemy do pieszych, by wyposażyli się w elementy odblaskowe. Niestety ten okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi. Przepisy nakazują, aby pieszy był wyposażony w elementy odblaskowe poza obszarem zabudowanym, natomiast apelujemy o to, aby te elementy odblaskowe również w obszarach miejskich były noszone przez pieszych po zmierzchu - stwierdza rozmówca Patryka Michalskiego. - Tam też są gorzej doświetlone przejścia dla pieszych, a pieszy, który korzysta z elementów odblaskowych, jest widoczny po zmroku dla kierujących z odległości 150 czy nawet 300 m - dodaje.
KGP ostrzega przed kieszonkowcami
Policja apeluje o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w obrębie cmentarzy. - Jeżeli udajemy się na cmentarz samochodem, nie zostawiajmy żadnych kosztowności na widoku w samochodzie, żadnych portfeli, laptopów, telefonów czy toreb, ponieważ to może stać się łupem złodziei - mówi kom. Antoni Rzeczkowski. - Portfele powinny być schowane w wewnętrznych kieszeniach, tak żeby kieszonkowcy nie mogli łatwo się do nich dostać - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Rozmawiał: Patryk Michalski
Gość: kom. Antoni Rzeczkowski (Biuro Ruchu Drogowego KGP)
Data emisji: 31.10.2024 r.
Godzina emisji: 8.39
wmkor
Więcej patroli policyjnych na drogach. "Sprawdzajmy objazdy, zaplanujmy trasę" - Jedynka - polskieradio.pl