Rozłam w rządzie Niemiec. Ekspert: nowe wybory najprawdopodobniej odbędą się w marcu

Data publikacji: 07.11.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 06:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kanclerz Olaf Scholz ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP. Decyzja ta pozbawiła rząd większości w Bundestagu.
Kanclerz Olaf Scholz ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP. Decyzja ta pozbawiła rząd większości w Bundestagu. , Autor - PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Rządząca Niemcami od 2021 roku trójpartyjna koalicja SPD, Zielonych i FDP rozpadła się w środę, gdy kanclerz Olaf Scholz ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP. Decyzja ta pozbawiła rząd większości w Bundestagu. 

Dymisja ministra finansów 

Kanclerz Niemiec ogłosił dymisję ministra finansów Christiana Lindnera z FDP ze względu na rozbieżność zdań w sprawie polityki gospodarczej i budżetowej. 

- To była oś sporu generalnie w tej koalicji, która była złożona z trzech różnych partii, różnych programowo. Gospodarka i finanse od początku były najtrudniejszą kwestią uzgodnień - mówi w radiowej Jedynce Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Tutaj jest kwestia również polityki zagranicznej Ukrainy, kwestia migracji czy polityki klimatycznej, ale rzeczywiście każde negocjacje budżetowe co roku kończyły się potężnym kryzysem w ramach koalicji i w lipcu tego roku mieliśmy również sytuację, w której rząd był na skraju upadku. Udało się zażegnać ten konflikt, ale od tego momentu nowe projekty nie były realizowane i dużo wskazywało na to, że liberałowie będą dążyli do przecięcia tej sytuacji i wyjścia z rządu - zaznacza. 

POSŁUCHAJ

29:15

Rozłam w rządzie Niemiec. Ekspert: nowe wybory najprawdopodobniej odbędą się w marcu (Więcej świata/Jedynka)

 

Będą nowe wybory w Niemczech? 

Olaf Scholz zapowiedział, że podda swój gabinet pod głosowanie nad wotum zaufania, a gdyby zostało ono przegrane, to prezydent federalny będzie musiał zdecydować, czy rozwiązać Bundestag i rozpisać nowe wybory.

- Ustawa zasadnicza, niemiecka, jasno definiuje, że piłeczka jest po stronie kanclerza. On musi złożyć wniosek o wotum zaufania w Bundestagu. Jeżeli Scholz zdecyduje, że będzie to początek stycznia, to najprawdopodobniej tak się stanie. Wtedy prezydent federalny ma 60 dni na podanie daty nowych wyborów w Niemczech. Spekuluje się, że to będzie początek marca - mówi Kamil Frymark. - Bardziej istotne jest to, że decyzję o tym podejmie SPD, dlatego, że prezydent również wywodzi się z tej partii i to daje jej pewną przewagę nad konkurentami - zwraca uwagę ekspert. 

Po upadku koalicji rządowej w Niemczech prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział, że jest gotów rozwiązać parlament i utorować drogę do nowych wyborów. Wezwał wszystkie partie do odpowiedzialności i rozsądku.

Ponadto w audycji: 

- Nastroje w Stanach Zjednoczonych po wyborach prezydenckich - relacja Magdaleny Skajewskiej. 

- Wysłuchanie kandydata na komisarza z Polski, Piotra Serafina, w Parlamencie Europejskim. Rozmowa z Beatą Płomecką. 

2 listopada przed Islamskim Uniwersytetem Azad w Teheranie rozebrała się jego studentka, a nagranie z tego zdarzenia obiegło media społecznościowe. Według wielu internautów i organizacji broniących praw człowieka był to samotny protest przeciwko panującym w Iranie opresyjnym zasadom dotyczącym ubioru kobiet. Rozmowa z Ludwiką Włodek ze Studium Europy Wschodniej UW, dziennikarką. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 7.11.2024

Godzina emisji: 17.12

ans/wmkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.