Pierwszy dzień współKongresu to m.in. debaty panelowe, zaproponowane i wybrane przez uczestniczki i uczestników w głosowaniu. Jednym z wątków była "Przyszłość bibliotek z punktu widzenia osób piszących książki".
Magda Mikołajczuk rozmawiała z uczestnikami debaty: szefową Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Bibliotek Agnieszką Borkiewicz, pisarzem Zygmuntem Miłoszewskim i dyrektorem Instytutu Książki Grzegorzem Jankowiczem.
- Jako obywatel kocham biblioteki i jestem też częstym gościem. Jako pisarz mówię: biblioteki tak, wypaczenia nie. Chcemy, żeby ten system wspierał polską literaturę, twórczynie i twórców literatury. System, w którym efekty naszej pracy są od dnia premiery dostępne za darmo w całej Polsce, nie jest dla nas korzystny biznesowo - uważa pisarz Zygmunt Miłoszewski.
Jak podkreśla Zygmunt Miłoszewski, czytelnik patrzy na sprawę inaczej niż pisarz. - Mówimy zwłaszcza o grupie, która zasługuje na dość szczególną ochronę państwa, czyli grupę twórczyń i twórców polskiej literatury. Niech system zakupów bibliotecznych będzie skonstruowany tak, żeby wspierać polską literaturę - dodaje.
Jak sytuację oceniają bibliotekarze?
- Jeżeli w obecnym systemie wprowadzimy np. ZAIKS od utworów dla pisarza, od liczby wypożyczeń jakąś kwotę, nie regulując tego systemowo, wtedy biblioteki upadną - zaznacza szefowa Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Bibliotek Agnieszka Borkiewicz. - Jeżeli rząd miałby wprowadzić jakiś system, musi on być dobrze przemyślany - zwraca uwagę.
Co nas czeka drugiego dnia współKongresu Kultury?
Drugi dzień współKongresu Kultury poświęcony jest tematom związanym z finansowaniem kultury, zarządzaniem nią i budowaniem relacji między instytucjami, administracją publiczną, twórcami i twórczyniami kultury. Odbędą się także debaty poświęcone sytuacji pracownic i pracowników sztuki, czytelnictwu i rynkowi książek oraz zagrożeniom, które dla kultury stwarza sztuczna inteligencja.
W ramach współKongresu Kultury odbędą się też wydarzenia towarzyszące, w tym: debaty organizowane m.in. przez narodowe instytucje kultury oraz wizyty studyjne w warszawskich instytucjach kultury. W strefie wystawienniczej będzie można obejrzeć stoiska instytucji, organizacji pozarządowych oraz wydawnictw z ofertą dotyczącą sektora kultury. W strefie posterowej będzie można się spotkać z autorami i autorkami plakatów stworzonych specjalnie na współKongres Kultury. Polskie Radio objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Czytaj więcej:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 7.11.2024 r.
Godzina emisji: 23.45
ans/wmkor
współKongres Kultury. O przyszłości bibliotek z perspektywy ludzi pióra - Jedynka - polskieradio.pl