Jak powstała Warszawska Orkiestra Sentymentalna?
Zapomniane szlagiery, wzruszające walce, namiętne tanga, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy, świat Astona, Tuwima, braci Goldów, Ordonówny – to, co najlepsze z dawnej sceny, radia i srebrnego ekranu, dzięki Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej dziś zyskuje drugie życie w znakomitym stylu! W Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej duch dawnej Warszawy z optymizmem patrzy w przyszłość.
Łukasz Owczynnikow przyznaje, że granie międzywojennej muzyki było dla członków Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej czymś bardzo naturalnym. - Po prostu dobrze się przy tym bawiliśmy. Miała bardzo fajny tekst, wartką melodię. Poznaliśmy się podczas spotkań z muzyką ludową czy warszawską. Zebrani w różnych sytuacjach przez Gabrielę Mościcką, akordeonistkę i wokalistkę - precyzuje.
Muzyczna podróż do przeszłości
Kazimierz Nitkiewicz zdradza, że podczas słuchania i grania największych szlagierów II RP w wyobraźni spaceruje po ulicach dawnej Warszawy. - Oglądam te wszystkie "dechy" wystawione na zewnątrz przy Moście Poniatowskiego czy nad Wisłą, gdzie można było tańczyć chyba codziennie. Jest w tym też chyba jakaś tęsknota za czymś nieodgadnionym. Znamy to w sumie tylko z pozostałych nagrań czy z książek - wskazuje.
Krzysztof Baranowski podkreśla wartość melodyczno-harmoniczną granych przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną piosenek. - Forma tych kompozycji jest na tyle pociągająca, że z wielką przyjemnością wykonuję tę muzykę - przyznaje. Zespół zadebiutował w 2015 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Na swoim koncie mają już cztery albumy. Pierwszy ukazał się w roku 2016.
Czytaj więcej:
W czym tkwi fenomen muzyki dwudziestolecia międzywojennego?
Rozmówcy Zbigniewa Krajewskiego zwracają uwagę, że wbrew pojawiającym się nieraz stereotypom nie mamy do czynienia z muzyką "starą" czy archaiczną. - W kontekście historii muzyki, te sto lat to tak naprawdę niewiele czasu. (...) Muzyka, którą teraz wykonujemy była pisana przez młodych ludzi. Słychać wigor, energię. Myślę, że to jest ponadczasowe - zauważa Krzysztof Baranowski.
---
Aktualny skład Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej to: Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Lena Nowak (klarnet), Krzysztof Baranowski (gitara, mandolina), Jakub Fedak (wibrafon), Mateusz Kowalski (perkusjonalia), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Łukasz Owczynnikow (kontrabas)
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Goście: Krzysztof Baranowski, Łukasz Owczynnikow, Kazimierz Nitkiewicz (Warszawska Orkiestra Sentymentalna)
Data emisji: 10.11.2024 r.
Godzina emisji: 10.21
mg