Jak sobie radzić z niedoborem światła dziennego?

Data publikacji: 12.11.2024 14:45
Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 12:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Brak odpowiedniego światła może prowadzić do zakłócenia rytmu wydzielania hormonów, prowadzić do problemów z zasypianiem.
Brak odpowiedniego światła może prowadzić do zakłócenia rytmu wydzielania hormonów, prowadzić do problemów z zasypianiem., Autor - Shutterstock
Brak światła dziennego o tej porze roku wpływa na nasze samopoczucie. Jak możemy je poprawić oraz jak z brakiem słońca radzą sobie mieszkańcy Skandynawii - na ten temat w "Czterech porach roku" mówili: Polka mieszkająca w Finlandii Anna Kolata, autorka bloga "Finnish Cafe", oraz prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

W okresie jesienno-zimowym, szczególnie w godzinach porannych, niedobór światła może powodować m.in. zakłócenia rytmu wydzielania hormonów, prowadzić do problemów z zasypianiem.


POSŁUCHAJ

09:58

Jak sobie radzić z niedoborem światła dziennego? (Cztery pory roku/Jedynka)

Z brakiem słonecznego światła nauczyli się radzić sobie m.in. mieszkańcy Skandynawii. O swoich patentach w "Czterech porach roku" opowiada Polka mieszkająca w Finlandii Anna Kolata, autorka bloga "Finnish Cafe". - Na początku korzystałam ze specjalnych, oświetlających lamp, które imitują słońce. Nie czułam specjalnej poprawy, ale są osoby, które mocno z nich korzystają. Ja preferuję wyjść na zewnątrz, na spacer, Finowie uwielbiają saunę, i to jest też świetny czas, żeby korzystać z sauny i z orzeźwiających kąpieli w jeziorze - zaznacza. 

- Ja mieszkam na południu, więc mam możliwość słońce zobaczyć w ciągu dnia, pod warunkiem że nie jestem w pracy w środku. Natomiast na północy to to jest czas, kiedy w ogóle słońce nie pojawia się na horyzoncie i jest szaro do momentu, dopóki nie spadnie śnieg. Wtedy robi się jasno, biało i jest taki inny rodzaj światła - dopowiada. 

Światło to życie - jak sobie radzić z brakiem? 

Prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zwraca uwagę, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym nasza aktywność się zmniejsza. - Jeżeli mamy więcej światła, więcej kolorów i bodźców, to bardziej się aktywujemy - mówi. - W przypadku gdy jest zimniej i są niższe temperatury, dobrze sprawdza się krioterapia. Była ona sprawdzana w psychiatrii; trochę bardziej nas aktywuje, bo mobilizuje nasz organizm, daje aktywność -  dodaje. 

Lampy antydepresyjne pomagają?

Skuteczność terapii światłem udowodniono w wielu badaniach, jednak jak podkreśla gość Jedynki, sama lampa może być niewystarczająca. - Jeżeli ktoś ma taką tendencję do wybitnie dużej depresyjności, to w depresji typowej, sezonowej, taka lampa nie przyniesie rezultatów. My czasami dodatkowo podnosimy dawkę leków, włączamy je w ogóle w leczenie - mówi.  

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Goście: Anna Kolata (autorka bloga "Finnish Cafe", Polka mieszkająca w Finlandii), prof. Napoleon Waszkiewicz (kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)

Data emisji: 12.11.2024 

Godzina emisji: 11.20

ans/wmk

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.