Berek o nowej ustawie powodziowej: to zapisy o pomocy i infrastrukturze krytycznej dla wspólnoty

Data publikacji: 22.11.2024 08:06
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 08:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Druga ustawa, którą wczoraj Sejm przyjmował, obejmuje zmiany w fazie wychodzenia ze stanu katastrofy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Berek, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, odnosząc się do nowej ustawy powodziowej.

Będą usprawnienia w wypłatach zasiłków dla powodzian na odbudowę i remonty domów. - Stosowne zapisy znalazły się w przegłosowanej wczoraj w Sejmie nowelizacji ustawy powodziowej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Pierwsza fala wsparcia, która polegała na wypłacie zasiłków bezpośrednich dla osób poszkodowanych w powodzi była zrealizowana bardzo sprawnie. Liczby osób, które je otrzymywały i tempo, bo było to w ciągu kilkudziesięciu godzin realizowane, wydają się takie, jak być powinno. Zidentyfikowano problem ze wsparciem na odbudowę na 100 lub 200 tys. zł, proces nie zafunkcjonował jak powinien - powiedział minister.

Maciej Berek podkreślił, że na podstawie ustawy wojewodowie mogą interweniować w razie problemów. - Wymyśliliśmy formułę prawną, by tam gdzie ośrodki pomocy społecznej nie są efektywne, bo tam się to zacięło, zadania przejmował wojewoda - wyjaśnił.

- Ustawa powodziowa obowiązuje od 2011-2012 roku i po powodzi, z którą mieliśmy do czynienia we wrześniu, wprowadziliśmy wiele zmian i uzupełnień, które były potrzebne, żeby zapewnić odpowiednią reakcję na tę katastrofę. Później okazało się, że trzeba wprowadzić kolejne mechanizmy związane z odbudową. Druga ustawa, którą wczoraj Sejm przyjmował, obejmuje zmiany w fazie wychodzenia z katastrofy - przekazał Berek.

W nowelizacji znalazło się też wsparcie dla placówek pocztowych uszkodzonych w wyniku kataklizmu i zapisano pomoc w odbudowie systemu informatycznego. Jak mówił Berek, "bardzo istotne są zapisy, które mają zapewnić funkcjonowanie infrastruktury, która jest krytyczna dla wspólnoty".

- Chodzi o infrastrukturę energetyczną, o to, żeby placówki poczty można było wesprzeć. Poczta Polska jest samodzielna także finansowo, ale w bardzo trudnej sytuacji. Trzeba, by placówki, które przestały funkcjonować, zaczęły działać na nowo. Bardzo ważna są przepisy, które mają służyć temu, by na infrastrukturę informatyczną w obiektach użyteczności, w szkołach, urzędach, środki publiczne w odpowiednich strumieniach dedykować - poinformował minister.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

POSŁUCHAJ

24:30

Maciej Berek o pomocy dla powodzian oraz pracach nad składką zdrowotną (Sygnały dnia/Jedynka)

 

AudycjaSygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Osiecki

GośćMaciej Berek (przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów)

Data emisji: 22.11.2024

Godzina emisji: 7.15

pg,PR1

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.