Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko - dom, tradycję, społeczne konwenanse - i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach.
Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak jej wyobrażenia o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.
Czytaj także:
Piękna bajka o Puszczy Białowieskiej
- To jest opowieść o kobiecie, która, na długo zanim zaczęliśmy traktować ekologów poważnie, walczyła o Ziemię, o zwierzęta, o rośliny. Miała absolutną świadomość tego, że jesteśmy jednym wielkim organizmem. Była pierwszą Polką, która, na taką skalę, próbowała nam otworzyć oczy na to, że przyroda jest ważna - powiedziała w audycji "Sygnały dnia" dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska.
- Film "Simona Kossak" jest trochę bajkowy, bardzo popowy, ale - moim zdaniem - jest to na plus, ponieważ jest to pierwsza taka produkcja o Simonie. Mam nadzieję, że będą kolejne. My teraz potrzebujemy opowieści o tym, że to, co nas otacza jest ważne. Ja Państwu ten film bardzo polecam - podkreśliła Korwin-Piotrowska.
Dziennikarka zwróciła uwagę na wspaniałe kreacje aktorskie - od Sandry Drzymalskiej, która wcieliła się w główną bohaterkę, przez Agatę Kuleszę, która zagrała jej matkę, Jakuba Gierszała (Lech Wilczek), Olgę Bołądź w roli Hanny Gucwińskiej, po Borysa Szyca, który otrzymał rolę jednego z leśników.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzi: Daniel Wydrych
Data emisji: 22.11.2024
Godzina emisji: 8.40
kk
Karolina Korwin-Piotrowska poleca: film "Simona Kossak" - Jedynka - polskieradio.pl