Angela Merkel napisała autobiografię. "W głównych tematach nie cofa się nawet o krok"

Data publikacji: 26.11.2024 18:50
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 19:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Angela Merkel napisała autobiografię - co w niej można przeczytać?
Angela Merkel napisała autobiografię - co w niej można przeczytać?, Autor - Alexandros Michailidis/shutterstock
Była niemiecka kanclerz Angela Merkel napisała autobiografię "Wolność: wspomnienia 1954-2021", w której wyjaśnia m.in. swoje stanowisko wobec Rosji i migracji. - Merkel jest znana z tego, że za nic nigdy nie przeprasza i nigdy nie mówi, że popełniła jakieś błędy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy podobnie jest w jej książce?

Gdy na Ukrainie wybuchła pełnoskalowa wojna, na Angelę Merkel spadła fala krytyki za zbyt pobłażliwą politykę wobec Rosji. Kiedy jeszcze jako kanclerz Niemiec wpuściła milion uchodźców do swojego kraju, to jedni uważali to za moralny sukces, a inni za polityczną porażkę.

Po 3 latach od zakończenia kariery politycznej Angela Merkel nie ma sobie nic do zarzucenia i daje temu wyraz w autobiografii o wymownym tytule "Wolność: wspomnienia 1954-2021", która we wtorek (26.11) ma swoją międzynarodową premierę.


POSŁUCHAJ

31:20

Angela Merkel napisała autobiografię. "W głównych tematach nie cofa się nawet o krok" (Jedynka/Więcej świata)


Merkel broni swojego dziedzictwa

Angela Merkel, odkąd przestała być kanclerzem, rzadko zabierała głos publicznie i udzielała wywiadów. Dlatego dla obserwatorów niemieckiej sceny politycznej ta książka była dość oczekiwana.

- To nie było zaskoczenie, że kanclerz Merkel na tych ponad 700 stronach w zasadzie broni swojego dziedzictwa i nie cofa się nawet o krok w tych głównych tematach, jak przede wszystkim kwestia Rosji, migracji i szereg innych działań. Merkel jest znana z tego, że za nic nigdy nie przeprasza i nigdy nie mówi, że popełniła jakieś błędy. To jest jej dewiza polityczna, której trzyma się i czemu daje jasno wyraz w książce - komentuje Kamil Frymark.

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

- Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa ma zdecydować, czy dać zielone światło na zawieszenie broni z libańskim Hezbollahem i przerwać trwającą od października 2023 roku wojnę. Według mediów porozumienie, na które obie strony miały wyrazić zgodę, zakłada wstrzymanie walk na 60 dni, w czasie których z południa Libanu miałyby wycofać się wojska izraelskie i siły Hezbollahu. Kontrolę nad tym terenem przejęłaby regularna libańska armia. Gość: Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie.

- Wygaszanie federalnych procesów prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Relacja Jana Pachlowskiego, korespondenta Polskiego Radia w USA.

- Inflacja w Argentynie w ciągu roku spadła do najniższego poziomu od trzech lat za sprawą terapii szokowej przeprowadzanej przez prezydenta Javiera Mileiego. Przez ostatni rok Milei m.in. zamknął 13 ministerstw rządowych i zwolnił ponad 30 tysięcy pracowników, co przyczyniło się do nadwyżek budżetowych. Czy to cud gospodarczy czy bolesny eksperyment na Argentyńczykach? Gość: dr Alicja Fijałkowska-Myszyńska z Uniwersytet Warszawskiego.

- Kosmiczna skała, której średnica szacowana jest na 92 metry, mija naszą planetę w odległości 891 tys. km, czyli dwukrotnie większej, niż między Ziemią a Księżycem. Asteroida 2006 WB jest klasyfikowana jako "obiekt bliski Ziemi", po angielsku "Near-Earth objects", w skrócie - NEO. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzili: Magdalena Skajewska

Goście: dr Alicja Fijałkowska-Myszyńska (Uniwersytet Warszawski), Mariusz Borkowski (wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie), Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 26.11.2024

Godzina emisji: 17.12

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.