Testosteron to hormon odpowiadający głównie za cechy wyglądu mężczyzn, czyli niski głos, typ owłosienia czy umięśnienie sylwetki. W największym stopniu jednak testosteron odgrywa rolę w płodności, warunkuje on bowiem poprawność procesu produkcji plemników. Sprawdziliśmy, jaki jest związek wysokiego stężenia testosteronu z rakiem prostaty, który stanowi 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. W leczeniu tego raka stosuje się operację, radioterapię i hormonoterapię.
Poza tym w audycji:
Nowości terapeutyczne w hematologii. Ekspert, dr hab. n. med. Emilian Snarski, hematolog, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze opowiedział o fenomenie krwi pępowinowej w terapiach ratujących życie. Dowiedzieliśmy się, w jakich krajach terapie krwią pępowinową są popularne i dlaczego? Podaliśmy też informacje o skuteczności takiej terapii. Nowością naukową jest też przełom w namnażaniu krwi pępowinowej. Ekspert wskazał dlaczego to takie ważne i czy długo można ją przechowywać, aby mogła służyć jako lek?
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr n. med. Jakub Żołnierek (onkolog kliniczny), dr hab. n. med. Emilian Snarski (hematolog, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze)
Data emisji: 28.10.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
mg
Jaki jest związek wysokiego stężenia testosteronu z rakiem prostaty? - Jedynka - polskieradio.pl