Archeolodzy odkryli cenne srebra w Sieniawie. Skarby należały do rodziny Czartoryskich

Data publikacji: 03.12.2024 10:46
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 14:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabytkowy pałac w Sieniawie
Zabytkowy pałac w Sieniawie, Autor - PAP/Darek Delmanowicz
W parku Pałacu w Sieniawie archeolodzy odnaleźli srebrne szkatułki i sztućce schowane w skórzanym worku. Historycy zastanawiają się, kiedy i w jakich okolicznościach zostały one ukryte. Bardzo dobry stan tych przedmiotów, prowadzi uczonych do wniosków, że mógł to być rok 1939 i pospieszna ucieczka mieszkańców pałacu przed Niemcami.

Pałac w Sieniawie został zbudowany przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego na początku XVIII wieku. - Został wybudowany w miejscu, w którym jego ojciec założył siedzibę rodową Sieniawy pod koniec wieku XVII. Adam Mikołaj Sieniawski pojął za żonę Elżbietę Lubomirską, niezwykle wykształconą, potężną w sensie politycznym i intelektualnym kobietę, nazywaną niekiedy królową bez korony. Razem tworzyli niezwykłe małżeństwo, w którym to ona grała pierwsze skrzypce - mówi dr Paweł Ignaczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Ich córka poślubiła Augusta Czartoryskiego i w ten sposób Sieniawa trafiła w ręce Czartoryskich, gdzie utrzymała się do II wojny światowej - dodaje gość Jedynki.

POSŁUCHAJ

19:48

Archeolodzy odkryli cenne srebra w Sieniawie. Należały do Czartoryskich? (Jedynka/Eureka)

 

Odnaleziono srebra najwyższej próby

Tej jesieni archeolodzy odkopali w parku rezydencji w Sieniawie (woj. podkarpackie) srebrne szkatułki i sztućce, które były ukryte w skórzanym worku. Były one najprawdopodobniej częścią zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Czy badacze często trafiają na takie znaleziska?

- Jak okazuje się, to stosunkowo często. Tylko, że najczęściej mamy do czynienia z przedmiotami mało spektakularnymi. Tutaj zostały odkryte jednak srebra najwyższej próby, natomiast bardzo często odkrywane są resztki porcelany, naczyń, ewentualnie kafli, a to nie przyciąga uwagi takiego przeciętnego odbiorcy czy nawet dziennikarzy, bo to nie jest coś bardzo wartościowego pod względem materialnym - zauważa dr Paweł Ignaczak z ASP w Warszawie.

Ekspert zaznacza jednak, że wszystkie znaleziska "pod względem historycznym to nieocenione odkrycia". - Musimy pamiętać, że przez Polskę przeszły liczne katastrofy dziejowe, wiele armii, które niszczyły wszystko, co popadnie. Bardzo często nie wiemy, jak wyglądały wnętrza i życie w dawnych rezydencjach - wyjaśnia.

Ponadto w audycji: 

Księstwo mazowieckie i jego władcy. Wcielone do Polski w 1526 roku, po śmierci ostatniego władcy Janusza III, jako województwo mazowieckie, księstwo w swojej bogatej historii miało wybitnych rządzących. Przedstawiamy Konrada III Rudego i jego córkę Annę Mazowiecką. Księżna starała się utrzymać niezależność terenu wobec korony Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego. Odzyskiwała utracone ziemie, wykupując je, a swoją gospodarnością zyskała łaskę mazowszan. Gość: dr Jacek Konik z Działu Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Paweł Ignaczak (ASP w Warszawie), dr Jacek Konik (Dział Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 2.12.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.