Ukazała się dopiero w 1957 r., przyczyniając się do zbudowania nie całkiem prawdziwego, za to krzepiącego jak cukier z reklamowego hasła Wańkowicza, przekonania, że niegdysiejsze - czyli przedwojenne - czasy były o niebo lepsze od powojennych, a ludzie bywali dla siebie dobrzy jak aniołowie (choć bywali też po ludzku niemili).
Tytułowa bohaterka to szesnastoletnia Ewa Tyszowska, córka znanego profesora mikrobiologii. Po wyjeździe ojca do Chin, Ewcia trafia do zaprzyjaźnionego domu państwa Szymbartów, skąd po awanturze z gospodynią brawurowo ucieka przez okno (ale szybko wraca). Na jej drodze pojawia się też pewien nieszczęśliwie zakochany malarz, a liczba spraw beznadziejnych, do których rozwiązania Ewa przyczynia się dzięki swojemu urokowi i sprytowi, wydaje się zaiste szalona…
W 2003 r. fragmenty powieści na potrzeby Teatru Polskiego Radia przeczytał niezrównany Marian Opania.
Kornel Makuszyński (1884-1953), jeden z najpopularniejszych autorów w historii polskiej beletrystyki dla młodzieży, schyłek życia spędził w biedzie i zapomnieniu, nękany przez komunistów, z zakazem publikowania, odizolowany od środowiska literackiego. Szczęśliwie dla nas, czytelników, krótko po jego śmierci, gdy twórczości Makuszyńskiego przestał zagrażać socrealistyczny walec, księgarnie i biblioteki zapełniły się jego dziełami - dziś trudno wyobrazić sobie kogoś wychowanego w PRL, kto zbudzony w środku nocy nie potrafiłby wymienić tytułów: „Przyjaciel wesołego diabła”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Przygody Koziołka Matołka”…
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na YouTubie i Facebooku. Także w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
ans
Nowy "Radiobook": "Szaleństwa panny Ewy" Kornela Makuszyńskiego, cz. 1 [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl