Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich"

Data publikacji: 05.12.2024 07:27
Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 07:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawę "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" w Łazienkach Królewskich można oglądać do 2 marca
Wystawę "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" w Łazienkach Królewskich można oglądać do 2 marca, Autor - mat. promocyjne
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji.

Stanisław Wyspiański napisał "Noc listopadową" po wizycie w Łazienkach Królewskich, do której doszło podczas jego jedynego pobytu w Warszawie, na przełomie stycznia i lutego 1898 roku.  Pisarz podjął w niej temat antyrosyjskiego powstania, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Szkole Podchorążych w Łazienkach Królewskich.

Akcja dramatu - w przeważającej części - rozgrywa się na terenie królewskiej rezydencji: w Szkole Podchorążych (dzisiejsza Podchorążówka), Pałacu na Wyspie, Teatrze na Wyspie (Amfiteatr) oraz pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego.

Wydarzenia historyczne przeplatają się z mitologią grecko-rzymską, a bohaterami są nie tylko postaci z kart historii, lecz także ożywające z łazienkowskich posągów bóstwa olimpijskie oraz istoty z ich otoczenia.


POSŁUCHAJ

11:02

Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" (Kulturalna Jedynka)

 



Czytaj także:


Co można zobaczyć na wystawie?

Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich" oscyluje zarówno wokół XIX-wiecznej historii Łazienek Królewskich, jak i wyobraźni poetyckiej, plastycznej oraz teatralnej Stanisława Wyspiańskiego.

Zobaczyć można m.in. oryginalne XIX-wieczne druki dwóch najważniejszych opracowań na temat powstania listopadowego z kolekcji Biblioteki Narodowej, rysunki Stanisława Wyspiańskiego do "Nocy listopadowej", różnego rodzaju przedmioty związane z teatralnymi realizacjami "Nocy listopadowej" na najważniejszych polskich scenach.

- Wśród eksponatów są m.in. kostiumy Krystyny Zachwatowicz stworzone dla inscenizacji Andrzeja Wajdy, pierwszej w Starym Teatrze w Krakowie, następnie powtórzonej w plenerze Łazienek Królewskich - opowiedziała w radiowej Jedynce Joanna Szumańska, kuratorka.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, dr Marianna Otmianowska, zwróciła uwagę, że ekspozycji towarzyszą wydarzenia dla różnych grup wiekowych, m.in. oprowadzania, wykłady, warsztaty, spacery, spotkania teatralne, animacje oraz lekcje muzealne. 




Czytaj także:


"Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich"
29 listopada 2024 - 2 marca 2025
Podchorążówka, Pałac na Wyspie
Wystawę można oglądać od wtorku do środy w godz. 9.00-16.00, od czwartku do soboty w godz. 10.00-18.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-16.00.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 4.12.2024 r. 

Godzina emisji: 23.35

Taki tydzień
Taki tydzień
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.