Sonia Kisza - historyczka sztuki, autorka książki "Histeria Sztuki" i profilu na Instagramie o tym samej nazwie, felietonistka miesięcznika "Zwierciadło" - zwróciła uwagę w audycji "Nowy wspaniały świat", że definicję tę można rozumieć na przynajmniej dwa sposoby. Cancel culture to może być kultura linczu, przekreślania, wyrzucania. Ale także - izolowania jednostek przemocowych, niestosujących się do zasad.
Karolina Sulej - pisarka, aktywistka i kulturoznawczyni - zauważyła, że cancel culture często wiąże się z lewicowym aktywizmem, mówi się o nim, że jest to lewacki wynalazek. Jeśli jednak prześledzimy różne przypadki - np. bojkot wokalistki Sinéad O'Connor, po tym jak, ujmując się za dziećmi molestowanymi przez księży, podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II - okazuje się, że cancel culture dotyczy w równej mierze środowisk konserwatywnych.
W ostatnim czasie na światło dzienne wychodzi mnóstwo historii odsłaniających prywatną - często potworną - stronę wielu artystów, osób publicznych, co sprawia, że na nowo trzeba się zastanowić, czy takie postacie powinny dalej być autorytetami. Pojawią się również pytania, jak patrzeć na ich twórczość, jak ją traktować? Czy rozwiązaniem jest całkowite "skasowanie" tych osób?
W poprzednich odcinkach z cyklu:
Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat
Prowadziła: Karolina Korwin-Piotrowska
Goście: Sonia Kisza (historyczka sztuki, autorka książki "Histeria Sztuki" i popularnego profilu na Instagramie o tym samej nazwie, felietonistka miesięcznika "Zwierciadło") i Karolina Sulej (pisarka, aktywistka i kulturoznawczyni)
Data emisji: 8.12.2024 r.
Godzina emisji: 16.10
kk
Cancel culture - znaczenie, historia, oddziaływanie na współczesną kulturę - Jedynka - polskieradio.pl