"Sztuka wywiadu" w Teatrze Polonia. Jan Peszek: aktor przebywa całe życie w rozkroku

Data publikacji: 08.12.2024 14:18
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2024 14:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aktor Jan Peszek
Aktor Jan Peszek, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
- Aktor grając postać, która jest totalnie odległa od jego osobowości, musi być wiarygodny. A wiarygodny jest tylko wtedy, kiedy udziela swoje cechy, swoją wrażliwość, inteligencję, postaci. To jest coś, czego logicznie nie da się złożyć w jedną całość - powiedział w audycji "Teatr! To lubię" aktor Jan Peszek.

W spektaklu "Sztuka wywiadu" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Błażeja Peszka wystawianym w Teatrze Polonia w Warszawie wielki aktor zgadza się na "ostatni wywiad" z dziennikarką. To właściwie nie wywiad, a spotkanie z artystą w momencie, w którym towarzyszy mu nieodparty lęk przed przemijaniem, wypaleniem i końcem. Spirala uczuć, która każe odpowiedzieć na pytanie: czy i dokąd uciec.

- Dziennikarka przychodzi do granej przeze mnie postaci, wielkiego aktora z gotowym wywiadem, który sama sporządziła. Mój bohater go, wyjątkowo, akceptuje, ponieważ średnio się odnosi do wywiadów. Postanawia, że to będzie jego ostatni. Jednak, w którymś momencie, zostaje zmuszony do tego, by powiedzieć dziennikarce: no proszę, niech pani pyta - opowiedział w audycji "Teatr! To lubię" aktor Jan Peszek.


POSŁUCHAJ

25:37

"Sztuka wywiadu" w Teatrze Polonia. Jan Peszek: aktor przebywa całe życie w rozkroku (Teatr! To lubię/Jedynka)

 

Czytaj także:

Aktor w tym rozkroku przebywa całe życie

- Dziennikarka, w swojej bezradności, zadaje - jej zdaniem - absolutnie głupie i rutynowe pytanie: na czym naprawdę polega aktorstwo - powiedział gość radiowej Jedynki. - To fundamentalne pytanie. Odpowiedź zależy od tego, kogo się pyta. Co aktor, to inna odpowiedź. To wskazuje na nieprawdopodobnie bogate spektrum tego zajęcia, niesamowitą rozległość tego świata - stwierdził.

Wskazał, że w tym zawodzie następuje zetknięcie z pewnym paradoksem. - Aktor grając postać, która jest totalnie odległa od jego osobowości, musi być wiarygodny. A wiarygodny jest tylko wtedy, kiedy udziela swoje cechy, swoją wrażliwość, inteligencję, postaci. To jest coś, czego logicznie nie da się złożyć w jedną całość. Aktor w tym rozkroku przebywa całe życie. Raz jest bardziej Peszkiem w roli a raz ta rola bardziej wdziera się w Peszka - opisał.

- Wywiad z przedstawienia jest więc tylko pretekstem do buszowania w dżungli ciekawych zagadnień - podkreślił aktor. Dopytany, ile w granej przez niego postaci w "Ostatnim wywiadzie" jest z Jana Peszka, odpowiedział, że bardzo dużo. - Pytania, które on zadaje, są mi, osobiście, bliskie. To są pytania takie, które ja bym sam zadawał, które często sobie sam zadaję - wyjaśnił.



Poza tym w audycji:

17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, z repertuarem obejmującym spektakle z całego kraju, rozpoczął się w piątek, 6 grudnia, w Krakowie. Festiwal próbuje w demokratyczny sposób pokazać różnorodność polskiego teatru.

W tegorocznym repertuarze znalazło się łącznie 37 spektakli, w tym produkcje zakwalifikowane do polskiego konkursu, wybrane najnowsze i najciekawsze sztuki pozakonkursowe oraz przedstawienia młodych twórców. 

Na kilku krakowskich scenach przez 10 dni będzie można obejrzeć wybrane spektakle z teatrów m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Sosnowca i Wrocławia, a także produkcje zagraniczne. Ambicją festiwalu jest ukazanie szerokiej perspektywy i wachlarza propozycji teatralnych.

Gość: Maja Kleczewska, reżyserka spektaklu "Wesele".

Tytuł audycji: Teatr, to lubię!

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 7.12.2024 r. 

Godzina emisji: 22.05

kk

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.