"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" - nowa wystawa w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Data publikacji: 12.12.2024 06:40
Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 09:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Portret Anny z Sapiehów Czartoryskiej. Kopia według H. Grevedona, 1839 r., olej na płótnie
Portret Anny z Sapiehów Czartoryskiej. Kopia według H. Grevedona, 1839 r., olej na płótnie, Autor - https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Zofia_Sapie%C5%BCanka#/media/Plik:Pulawy_July_2013_038.JPG
O świetności rodu decydują jego wybitni przedstawiciele. Takimi postaciami w rodzie Czartoryskich byli książę Adam Jerzy i jego syn Władysław. Ale ród ten, jak każdy inny, zbudowało wiele osób i powiązań między nimi. Losy dwóch niezwykłych kobiet - Anny Zofii z książąt Sapiehów i Marii Amparo Desamparados Muñoz - można prześledzić na wystawie "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie".

- Wystawa "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" ukazuje nie tylko dwie postacie, dwie herstorie. Dwie kobiety, o których nie mówi się na pierwszych stronach, w pierwszych salach Muzeum Czartoryskich (choć są one w nim obecne).

To jest wystawa, która ma w zmierzeniu opowiedzieć o relacji. Relacje to jest to, co często w życiu człowieka jest najważniejsze. Nie wydarzenia, osiągnięcia. Relacja, jaką stworzyły Anna z Sapiehów Czartoryska i Maria Amparo - hrabina Vista Alegre, była jednym z ważniejszych elementów ich życia - powiedziała w audycji "Skarby kultury polskiej" dr hab. Justyna Łukaszewska-Haberkowa, kuratorka wystawy.

POSŁUCHAJ

09:48

"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie" - wystawa w Muzeum Czartoryskich w Krakowie (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Teściowa i Synowa

Anna Zofia z książąt Sapiehów księżna Czartoryska (1799-1864) znana jest ze swojej działalności społecznej i filantropijnej.

Zmuszona do emigracji w Paryżu, powołała do życia Towarzystwo Dobroczynności Dam Polskich, kierowała Instytutem Panien Polskich i otworzyła Dom św. Kazimierza, który istnieje do dziś. Organizowała życie społeczne i kulturalne dla tysięcy polskich emigrantów we Francji, kojarzone z działalnością ugrupowania Hôtel Lambert. Przede wszystkim była jednak matką, która doświadczyła straty dziecka, ucieczki z okupowanego kraju i niepewności jutra.

Maria Amparo Desamparados Muñoz, hrabina Vista Alegre i księżna Czartoryska (1834-1864) urodziła się jako owoc miłości królowej regentki i prostego żołnierza. 1 marca 1855 roku poślubiła księcia Władysława Czartoryskiego i zamieszkała w Paryżu. Żyła krótko, doświadczona nieuleczalną wówczas chorobą (gruźlicą), pozostawiając dziecko i ukochanego męża.

Teściową Annę i Synową Marię Amparo połączyła relacja zaskakująca, niespodziewana, utkana z wydarzeń i przypadków, jak nici w misternej i pięknej koronce (które - notabene - będzie można zobaczyć na wystawie "Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie").


Czytaj także:


"Teściowa i Synowa. Dwie księżne Czartoryskie"
Muzeum Czartoryskich w Krakowie, ul. Pijarska 15
17 grudnia 2024 - 15 czerwca 2025

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 11.12.2024

Godzina emisji: 23.40

kk/DS

Hejnał z Wieży Mariackiej
Hejnał z Wieży Mariackiej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.