- Wiele zależy od terminu i sposobu organizacji takiej uroczystości - zaznacza, w materiale Izabeli Kostyszyn, psycholożka Sylwia Bartczak. Jak wyjaśnia, bardzo często Wigilia organizowana jest po pracy, kosztem czasu wolnego pracowników.
Atmosfera w miejscu pracy
Ponadto, dla osób, które nie przepadają za atmosferą firmową albo nie mają najlepszych relacji ze współpracownikami, wigilijne spotkanie może być stresującym przeżyciem. - Kiedy w firmie występują napięcia, czy jakieś spory i konflikty, wspólne spotkanie nie zawsze jest w stanie zatuszować te problemy. Poza tym, jeśli organizacja jest zbyt sztywna i formalna, atmosfera stanie się sztuczna, a rozmowy niezręczne - wyjaśnia psycholożka.
- Problemem bywa też to, że część pracowników z racji wyznania, światopoglądu, czy religii, Wigilii po prostu nie obchodzi. Ktoś inny może być na diecie albo nie może się przełamać opłatkiem, bo nie je glutenu. Dlatego takie spotkania powinny być dobrowolne i odbywać się w godzinach pracy, a sam pomysł powinien być uzgodniony z pracownikami - mówi z kolei psycholog Beata Rajba.
Uwaga na alkohol
Firmowe Wigilie bywają stresujące, ale jest też wiele osób, które mają pozytywne doświadczenia. - Wszystko zależy od kultury organizacyjnej oraz od atmosfery jaka panuje na co dzień w miejscu pracy. Jeżeli atmosfera jest miła, doświadczamy życzliwości, to nie musimy kreować sztucznych sytuacji i udawać, że jest miło, kiedy nie jest - mówi w "Sygnałach dnia" psycholożka Agnieszka Kowalczewska.
Rozmówczyni Daniela Wydrycha zwraca uwagę, że pułapką na tego typu spotkaniach może okazać się alkohol. - Zbyt dużo ilość alkoholu i związane z tym skracanie dystansu, któremu możemy ulegać na takich spotkaniach, może prowadzić nawet do złamania naszej kariery, przynajmniej w danej organizacji - podkreśla.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: Agnieszka Kowalczewska (psycholożka, Uniwersytet SWPS)
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 16.12.2024
Godzina emisji: 6.40; 7.40
kh
Wigilia firmowa. Przyjemność czy obowiązek? - Jedynka - polskieradio.pl