Rozmowy o pokoju na Ukrainie nie mogą odbywać się na rosyjskich warunkach. Zgodzili się co do tego premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Obaj politycy spotkali się we wtorek we Lwowie.
Międzynarodowe siły na Ukrainie? "Nie ma mowy o wysłaniu polskich żołnierzy"
Zbigniew Bogucki podkreślał, że w interesie Polski jest, by Ukraina wygrała wojnę i zawarła sprawiedliwy pokój. Poseł podkreślał, że warunki zakończenia wojny ukraińsko-rosyjskiej muszą być przedmiotem dyskusji na arenie międzynarodowej.
- Dzisiaj było nieodpowiedzialnie rozstrzygać tę kwestię, tym bardziej że nie ma tego rozstrzygnięcia na arenie międzynarodowej - zaznaczył i dodał, że na razie nie może być mowy o wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach ewentualnych sił pokojowych.
Wieczorem w Brukseli odbędą się rozmowy na temat zawieszenia broni na Ukrainie. Naradę w wąskim gronie organizuje sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Zobacz także:
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego zaprosił na spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Andrzeja Dudę, oraz przywódców kilku europejskich krajów, między innymi Francji, Niemiec i Włoch. W rozmowach wezmą udział także szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.
Przyszłe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i pomysł rozmieszczenia europejskich wojsk, które nadzorowałyby zawieszenie broni - to główne tematy rozmowy. Najpierw jednak, jak wiele razy podkreślał sekretarz generalny NATO, Ukraina musi otrzymać pilne dostawy uzbrojenia.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Osiecki
Gość: Zbigniew Bogucki (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 18.12.2024
Godzina emisji: 7.15
PR24/ka