Seniorzy na kierownicą. Czy będzie zmiana dotycząca badań lekarskich?

Data publikacji: 20.12.2024 17:00
Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 17:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kierowcy seniorzy to grupa, która coraz częściej budzi kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa drogowego.
Kierowcy seniorzy to grupa, która coraz częściej budzi kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa drogowego., Autor - Shutterstock
Kierowcy seniorzy to grupa, która coraz częściej budzi kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa drogowego. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje jednak zmieniać przepisów dotyczących wprowadzenia badań lekarskich dla starszych kierowców. 

Temat badań kierowców seniorów rozpoczęła posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Gromadzka. Jak tłumaczy jej interpelacja do ministerstwa to wynik wiadomości, jakie dostawała od swoich wyborców. - Pojawiło się szereg zgłoszeń, które odnosiły się do kolizji drogowych wypadków z udziałem osób w wieku takim, można by powiedzieć, mocno dojrzałym. I się to też często wiązało z różnymi konsekwencjami związanymi ze stanem zdrowia, z osłabieniem, jeżeli chodzi o motorykę, z osłabieniem wzroku, osłabieniem słuchu.


POSŁUCHAJ

04:14

Seniorzy na kierownicą. Czy będzie zmiana dotycząca badań lekarskich? (Ekspres Jedynki)

 

Posłanka Gromadzka napisała do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem, czy resort planuje wprowadzić badania okresowe dla kierowców po przekroczeniu danego wieku. 


- Obecnie w ministerstwie nie toczą się żadne prace nad zmianą przepisów w zakresie badań dla kierowców po ukończeniu określonego wieku - odpowiada rzeczniczka MI Anna Szumańska.

Nowa europejska dyrektywa 

Równolegle toczą się prace nad nową europejską dyrektywą dotyczącą praw jazdy.
Pierwsza wersja projektu dokumentu zakłada, że kraje członkowskie będą mogły skrócić administracyjnie ważność prawa jazdy kierowców po 65. roku życia. - Do czasu zakończenia prac nad dyrektywą ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie ostateczny kształt regulacji - mówi rzeczniczka.

To nie seniorzy sprawcami największej liczby wypadków 

Choć niektórzy starsi kierowcy gorzej sobie radzą np. na skrzyżowaniach, to statystyki są jasne - seniorzy za kierownicą nie są sprawcami największej liczby najtragiczniejszych wypadków. - W przypadku osób starszych wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion kierowców jest dla nich czterokrotnie niższy właśnie niż dla tej grupy kierowców młodych - zauważa Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego. - Seniorzy także rekompensują swoje braki w prowadzeniu pojazdów, np. jeżdżąc wolniej, nie poruszając się nocą czy też wykorzystując trasy, które już wcześniej znali - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

05:58

Badania kierowców po 70. roku życia - czy to dobry pomysł? O tym Kuba Hanak, dziennikarz motoryzacyjny (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj także: 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Materiał: Patryk Michalski 

Data emisji: 20.12.2024 r.

Godzina emisji: 15.27

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.