Skarby z Archiwum Polskiego Radia. Ponad pół miliona nośników dźwięku poddane digitalizacji

Data publikacji: 02.01.2025 15:00
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 15:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Archiwum Polskiego Radia, reprodukcja, n.z. - inż.. Mieczysław Kiełpiński w amplifikatorni przy ul. Kredytowej, 1927
Archiwum Polskiego Radia, reprodukcja, n.z. - inż.. Mieczysław Kiełpiński w amplifikatorni przy ul. Kredytowej, 1927, Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
Archiwum Polskiego Radia może pochwalić się bezcenną kolekcją nagrań dokumentujących  najnowszą historię zarówno Polski jak i świata. Bogate zbiory zapisane na taśmach magnetofonowych zostały poddane procesowi digitalizacji, by nie tylko zachować nagrania na nowoczesnych nośnikach, ale też je udostępniać.

Archiwum PR prowadzi digitalizację

Większość nagrań znajdujących się w Archiwum Polskiego Radia jest zapisana na taśmie magnetofonowej. W dzisiejszych czasach utrudnia to ich odtwarzanie, dlatego Polskie Radio w celu udostępnienia swojej kolekcji, prowadzi digitalizację. - Jest u nas ponad milion nośników dźwięku, a do tej pory (od 2004 roku) zdigitalizowaliśmy ponad pół miliona - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Konecki z Archiwum Polskiego Radia. - Teraz skupiamy się na nagraniach muzycznych. Jest to dla nas poważne wyzwanie, ponieważ nagrania są zdublowane. Jest mnóstwo kopii i digitalizujemy wszystko, a potem weryfikujemy te nagrania, czyli wyszukujemy oryginału i najlepszego zapisu - podkreśla gość Jedynki. 

- Mamy odpowiednio ustawione magnetofony monofoniczne, stereofoniczne i przed procesem digitalizacji sprawdzamy wszystkie taśmy, na jakich magnetofonach były nagrywane i po analizie wrzucamy taśmy na odpowiedni sprzęt i digitalizujemy - wyjaśnia.

POSŁUCHAJ

09:56

Skarby z Archiwum Polskiego Radia. Ponad pół miliona nośników dźwięku poddane digitalizacji (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Taśma analogowa najtrwalszym nośnikiem

Ekspert zwraca uwagę, że najtrwalszym nośnikiem jest taśma analogowa. - Wszystkie nośniki dźwięku, które pojawiały się w ostatnich latach, czyli płyty CD, kasety cyfrowe, nie są dobrymi nośnikami do zapisu dźwięku i przetrzymania ich na dłuższy czas. Pojawiają się dropy i jest ogromny problem z odczytem płyt - zaznacza. 

Jak odbywa się digitalizacja? 

Digitalizacja odbywa się w specjalnym studiu. Jednocześnie można przenieść 16 nagrań monofonicznych lub osiem stereofonicznych. Magnetofony z taśmami podłączone są do specjalnego przetwornika analogowo-cyfrowego, który przetwarza sygnał na postać cyfrową. Proces odbywa się w czasie rzeczywistym.

- Dzięki digitalizacji i zasysaniu materiałów do specjalnej radiowej bazy danych, dziennikarze w ciągu kilku minut będą mogli pozyskać archiwalny materiał na swój komputer i przygotować audycję - tłumaczy rozmówca Romana Czejarka. 

Zobacz także:

    Tytuł audycji: Cztery pory roku

    Prowadził: Roman Czejarek

    Gość: Jacek Konecki (Archiwum Polskiego Radia) 

    Data emisji: 2.01.2025 r.

    Godzina emisji: 11.20

    ans

    Familijna Jedynka
    Familijna Jedynka
    cover
    Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.