Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast. Jak zaczęła się ta tradycja?

Data publikacji: 04.01.2025 15:28
Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 16:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 Orszak Trzech Króli w Warszawie w roku 2024.
Orszak Trzech Króli w Warszawie w roku 2024., Autor - PAP/Rafał Guz
Orszaki Trzech Króli 2025 odbyły się 6 stycznia w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Kłaniajcie się królowie!". - W Kościele zawsze było to ważne święto. Pokazywało otwartość Chrystusa na pogan, na ludzi szukających prawdy drogą rozumową - przekonuje pomysłodawca Orszaku, Piotr Giertych. 

Jak rozpoczęła się tradycja Orszaków Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. - W roku 2005 mieliśmy pierwsze jasełka w szkole "Żagle". Był taki zwyczaj, że wszyscy chętni uczniowie mogli mieć swoją rolę. Ale frekwencja rosła. W pewnym momencie mieliśmy 174 chłopców, obok była też szkoła dla dziewcząt i musieliśmy wynająć teatr - wspomina gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Wybór padł na warszawski teatr Buffo. Zainteresowanie rodziców, dziadków i mediów było tak duże, że zaczęło brakować miejsc na widowni. Padł wówczas pomysł jasełek ulicznych. Działo się to w roku 2008. - Rok później po raz pierwszy szkoła "Żagle" zrealizowała swoje jasełka w postaci Orszaku Trzech Króli na Placu Zamkowym. Przeszliśmy Starówką na Rynek Nowego Miasta - wskazuje Piotr Giertych. Dodaje, że przez pierwsze dwa lata orszak odbywał się w niedzielę poprzedzającą Święto Objawienia Pańskiego. 


POSŁUCHAJ

08:13

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast. Kiedy to się zaczęło? (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

 

Zainteresowanie w Polsce i za granicą

W naszej tradycji Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli, a od roku 2011 jest to dzień wolny od pracy. - W roku 2011 do naszego orszaku dołączyły inne warszawskie szkoły i inne miasta. Szło to lawinowo. W tej chwili mamy 905 miejscowości, które zgłosiły się do realizacji tego samego projektu - podkreśla rozmówca Patryka Michalskiego. Obchody organizowane są także za granicą. W tym roku na liście znalazły się m.in. Anglia, USA, Rwanda, Zambia, Kazachstan czy Wenezuela. 

Jaka idea przyświeca Orszakom Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli łączy w sobie dwie polskie tradycje. - Z jednej strony tradycję jasełkową czyli odgrywanie tego co wydarzyło się 2 tys. lat temu w formie teatralnej i ludycznej z udziałem dzieci oraz przebierańców. Z drugiej strony to tradycja kolędnicza czyli wędrowanie od domu do domu w celu głoszenia nowiny o narodzonym Zbawicielu - przypomina gość audycji "Wolna sobota z Jedynką". Dodaje, że udział w Orszaku Trzech Króli jest symbolem naszej osobistej drogi do Chrystusa. 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadził: Patryk Michalski

Gość: Piotr Giertych (pomysłodawca Orszaku Trzech Króli)

Data emisji: 4.01.2025 r.

Godzina emisji: 8.21

mg

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.