Jabłko owocem polskiej prezydencji w Radzie UE. Które najlepsze? Zobacz nasz Wielki Test Jabłek

Data publikacji: 07.01.2025 13:10
Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 13:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jabłko dla Polski  jest owocem szczególnym
Jabłko dla Polski jest owocem szczególnym , Autor - Shutterstock
Jabłko dla Polski jest owocem szczególnym i powodem do dumy. Jesteśmy największym producentem jabłek na Starym Kontynencie i czwartym co do wielkości na świecie. Dlatego zostało ono oficjalnym owocem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Owoce będą rozdawane uczestnikom wydarzeń w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości. Które są najlepsze? Grójeckie, Wareckie czy może z Sompolna?

W "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia odbył się Wielki Test Jabłek, w którym udział wzięli: dyrektorka radiowej Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, dyrektor radiowej Dwójki Piotr Kędziorek oraz dziennikarze Agnieszka Kunikowska, Paweł Zieliński i Błażej Prośniewski.

Które jabłka wygrały? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo: 


Izabela Kostyszyn sprawdziła z kolei, jakie jabłka lubią Polacy:

POSŁUCHAJ

02:31

Jakie jabłka lubią Polacy? Materiał Izabeli Kostyszyn (Sygnały dnia/Jedynka)

Najpopularniejszy polski owoc

Korzenie uprawy jabłek w Polsce sięgają późnego średniowiecza. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przypomina, że rozprzestrzenienie się sadownictwa i wprowadzenie szlachetnych odmian jabłek zapoczątkowali mnisi cystersi i benedyktyni; dynamiczny rozwój uprawy tych owoców w Polsce nastąpił w latach 1918-1960.

Jak informuje MRiRW, jabłko jest bogate w składniki odżywcze, w tym witaminy A i C, przeciwutleniacze, potas, wapń, magnez i błonnik. Owoce te wspomagają trawienia, wzmacniają odporność, poprawiają zdrowie skóry, chronią układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca typu 2 i choroby neurodegeneracyjne, np. choroba Alzheimera i Parkinsona, dzięki przeciwutleniaczom znajdującym się głównie w skórce.

Polska prezydencja w Radzie UE

Polskich symboli będzie podczas prezydencji więcej. Wśród upominków dla gości odwiedzających Polskę i biorących udział w spotkaniach organizowanych w Brukseli są perfumy o zapachach kojarzących się z Polską z nutą bzu i bursztynu, gra sprawnościowa wykonana z polskiego drewna, a na apaszkach i krawatach prezydencji dominują tradycyjne ludowe wzory z różnych regionów kraju.

Polska 1 stycznia 2025 r. po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Podczas pierwszej prezydencji w 2011 roku Warszawa jako swój oficjalny owoc wybrała truskawkę.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 7.01.2025

Godzina emisji: 

Jedynka/IAR/PAP/kh


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.