"Masło" Asako Yuzuki - historia kryminalno-kulinarna z wątkiem feministycznym

Data publikacji: 12.01.2025 13:00
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2025 13:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Okładka książki "Masło" Asako Yuzuki
Okładka książki "Masło" Asako Yuzuki, Autor - mat. promocyjne
- To, co mnie przeciąga do tej książki to to, że autorka nie daje czytelnikowi bardzo jasnych sygnałów, co jest dobre, co złe, co powinien robić. Daje przestrzeń do kwestionowania naszych wpojonych poglądów. Tego, co myślimy o roli kobiet i mężczyzn, o tym, jak powinno wyglądać ognisko domowe - powiedziała w audycji "Klub książki" tłumaczka Anna Wołcyrz.

Manako Kajii, wyśmienita kucharka i autorka popularnego bloga o luksusowej kuchni, przebywa w areszcie śledczym w Tokio. Została oskarżona o zabójstwo trzech samotnych biznesmenów. Miała ich uwieść swoim kulinarnym wyrafinowaniem. Sprawa żywo interesuje opinię publiczną, ale osadzona uparcie odmawia kontaktu z mediami i nie przyjmuje żadnych wizyt. Jednak gdy młoda dziennikarka Rika Machida zwraca się do niej z prośbą o przepis na gulasz wołowy, postanawia zrobić wyjątek.

Rika, jedyna kobieta w redakcji "Tygodnika Shūmei", każdego wieczoru pracuje do późna, a jej kolacje to najczęściej podgrzewany ramen w kubku. Tymczasem spotkania z Manako, której obiecała rozmowy wyłącznie o jedzeniu i gotowaniu, bardziej niż reporterskie śledztwo zaczynają przypominać profesjonalny kurs kulinarny. Rika się zmienia. Z każdym nowym posiłkiem coś budzi się w jej ciele, a czysto zawodowe zainteresowanie przeradza się w dziwną fascynację.

Zainspirowana prawdziwą historią "Zabójczyni Konkatsu" powieść Asako Yuzuki stała się literacką sensacją w Japonii i za granicą. Masło to żywa, niepokojąca eksploracja mizoginii, obsesji i transgresyjnych przyjemności jedzenia w kraju, w którym kobiety muszą zawsze zadowalać mężczyzn, a nigdy siebie.


POSŁUCHAJ

37:42

"Masło" Asako Yuzuki - historia kryminalno-kulinarna z wątkiem feministycznym (Klub książki/Jedynka)

 




Poza tym w audycji:

O wyróżnionej Nagrodą Bookera irlandzkiej powieści Paula Lyncha "Pieśń prorocza", pokazującej na przykładzie zwykłej rodziny, jak krok po kroku państwo demokratyczne zmienia się w totalitarne oraz o zbiorze opowiadań noblisty Johna Maxwella Coetzeego "Nadzieja", z migawkami z życia kobiet w różnym wieku, różnym statusie społecznym i sytuacji osobistej.

Audycja: Klub książki

Gość: Anna Wołcyrz ( )

Data emisji: 11.01.2025

Godzina emisji: 20.15

kk

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.