Jeszcze późną jesienią środowiska zaangażowane w powołanie ich do życia, w działania na rzecz ich jakości, kondycji, powszechności i przyszłości mówiły o groźbie ich likwidacji. Zwoływano konferencje prasowe, odbył się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego, ulicami Warszawy przeszedł Żółty Marsz.
Dziś mówią, że CZP może pozostaną, to znaczy szyld zostanie, ale nie ma pewności, że pod nim będą się kryły rzeczywiste centra.
Osoby zaangażowane w obronę Centrów Zdrowia Psychicznego, inaczej psychiatrii środowiskowej, wyrażają swój niepokój o to, czy wypracowany model opieki środowiskowej dalej będzie się rozwijał, czy też przestanie być realizowany.
Chorzy, ich rodziny, lekarze, autorytety w świecie medycyny i nauki, oraz aktywiści zgromadzeni wokół CZP w niepewności czekają na decyzje legislacyjne ministerstwa. Nie czekają jednak z założonymi rękami. To zaangażowanie obywatelskie obejmuje również merytoryczne rekomendacje dla decydentów.
Ale my w audycji "Blisko, coraz bliżej" rozmawialiśmy o tym, co to za dobro, o które tyle osób postanowiło (na razie) prewencyjnie zawalczyć, czym są CZP, co to jest psychiatria środowiskowa.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Blisko, coraz bliżej
Prowadziła: Anna Maruszeczko
Goście: dr n. med. Kama Pierzgalska (psychiatra, psycholożka, pracuje w CZP dla powiatu piaseczyńskiego, pracowała w Wolskim CZP), Grzegorz Buczek (od 8. lat partner osoby w kryzysie zdrowia psychicznego, od 7. lat jest administratorem Grupy Wsparcia dla Rodzin i Bliskich Osób z Diagnozą Schizofrenii. Współpracuje z Fundacją eF Kropka)
Data emisji: 5.02.2025 r.
Godzina emisji: 21.10
ans
O psychiatrii środowiskowej mówią dr n. med. Kama Pierzgalska i Grzegorz Buczek - Jedynka - polskieradio.pl